Граждани възмутени от общественото обсъждане за подземен паркинг на хотел „България“

0
364
Хотел България
Снимка: Община Бургас

Граждани и обществени личности са възмутени, че не им беше дадена думата по време на общественото обсъждане за изграждане на подземен паркинг на хотел „България“, което се проведе днес онлайн. Те заявиха своето желание да се изкажат и да зададат важни за всички бургазлии въпроси, но не им беше предоставена тази възможност. Впечатление направи, че думата беше дадена на трима общински съветници от БСП, а Йордан Георгиев дори се изказа няколко пъти. В същото време в дружеството-инвеститор „ България хотел мениджмънт“ АД участват синът и братът на червения депутат Весела Лечева и това се доказва от справка в АПИС. А проектът беше сериозно защитен от общинските съветници от БСП. Ето какво каза Йордан Георгиев:

„Аз съм общински съветник от опозицията и би трябвало да бъда против всяка една инициатива. Да, ама не. Аз привествам намерението на инвеститора и на общината, защото градът ще придобие по-модерен облик. В западни градове има подземни улици с паркинги. Пред хотела вече не е паркинг, а синя зона, тоест идващите в хотела остават без възможност за паркиране.“

Йордан Георгиев казва, че е от опозицията, но в действителност не се разбира какво има предвид под опозиция, защото неговите действия през последната повече от една година в настоящия Общински съвет не показват нищо опозиционно и често той гласува „за“ предложения, внесени от управляващите от ГЕРБ. Освен него проектът беше защитен и от Павел Маринов и Стоян Коларов.

Един от тези, които нямаха възможност да се изкажат, беше Стефан Петров от Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/. Той коментира пред Искра.бг, че според него умишлено не е дадена думата на ОЗБГ, тоест налице е заглушаване на свободата на словото.

Така важни въпроси останаха без отговор, а именно:

– Общината ще предостави на инвеститора площ публична общинска собственост за изграждането на подземния паркинг, но дали това ще бъде безвъзмездно?

– Ще бъде ли представен проект с новия облик на градинката до Часовника, за да могат гражданите да се запознаят с него и впоследствие да следят за неговото изпълнение?

– При какви условия и на какви цени гражданите ще могат да използват подземния паркинг? Ще има ли гаранции, че цените няма да бъдат толкова завишени, че да станат непосилни за тях?

Друг гражданин, на който не беше предоставена думата, беше Пламен Янев. Искра.бг го потърси за коментар след проведеното обществено обсъждане.

„Първо, това е псевдообществено обсъждане. Изрично се обадих преди провеждането, за да попитам къде можем да се запознаем с проекта. Г-жа Урумова, която беше дадена за контакт, ми каза, че проектът ще бъде подробно представен на самото обсъждане, за което аз още тогава изразих притеснение, че няма как да се питат адекватни въпроси, без да си се запознал предварително с проекта. Проект на общественото обсъждане не беше представен. Беше ни казано, че на база на едни картинки в медиите, ние трябва да си правим изводи за самия проект. Оттам нататък всичко беше агитация, в която бяха намесени общински съветници, които тепърва ще имат цялото време за изява и да вземат свое решение как да гласуват. Не само това, но и на тях им беше дадено неограничено време като включвания, за да агитират за този проект, а на гражданите не беше дадена почти никаква възможност. Имаше 45-50 човека, от които беше дадена възможност на около 5. Цялото останало време беше взето от общинската администрация и от общински съветници, които бяха там, за да подкрепят проекта“, обяви Янев.

Той беше категоричен, че това е било направено абсолютно умишлено:

„Няма как да има 50 човека, които да искат да се включат и ти да даваш повторно думата на други и предварително да заявяваш, че има една минута за въпрос, а всъщност да даваш неограничено време на хора, които нямат въпроси, а агитират за твоя проект.“

Янев съобщи още пред Искра.бг, че е получил сигнали от други граждани, които са закъснели с включването поради технически причини и изобщо не са били допуснати до общественото обсъждане. Ако Янев беше получил думата, щеше да постави следните въпроси:

„По-голяма част от тях бяха поставени, но не получиха адекватен отговор. Имаше чисти инсинуации как едва ли не от този паркинг зависи бъдещето на туристическия живот в този град. Исках да ги попитам знаят ли за друг градски хотел, който да има повече паркоместа, отколкото стаи. Каква е политиката на Община Бургас да вкарва потока от автомобили и автобуси в центъра на града или точно обратното, както правят големите градове? Защо е бил отхвърлен проект за подземен паркинг при строежа на площад „Тройката“ като ненужен, а сега изведнъж този проект се оказва нужен? На всички градски хотели в Бургас, които заявят желание да правят подземни паркинги ли ще им бъде предоставена тази възможност, или само на този? В подкрепа на хората, които се изказаха „против“ – Съюзът на архитектите, уважаваният от всички Недялко Йорданов, тепърва започва борбата за това нещо. Ясно е, че в Общинския съвет картите са раздадени още преди ние да разберем за това обсъждане, но ние няма да оставим това така. Имам уверението на група граждани, че стартираме борбата за тази градинка и изобщо за начина, по който се управлява този град.“

Самият Недялко Йорданов каза по време на общественото обсъждане, че е поразен как е възможно бургазлии да приемат това, което предлага инвеститорът:

„Аз съм поразен как е възможно бургазлии да приемат такъв вариант в центъра на града и то за какво – за още 40-50 паркоместа за гостите на хотел „България“. След като направихме паркинг на Кирил и Методий и щяхме да съборим църквата – там могат да паркират гостите. Той е на 300 метра. Защо е нужно това на града? Може да е нужно на Весела Лечева, която е собственик на хотела, но защо е нужно за жителите на Бургас? Как може изобщо да се обсъжда това нещо. Аз ще направя всичко възможно – това нещо през трупа ми, но няма да стане.“

Йорданов повдигна въпроса за унищожаването на Стария Бургас. Така за пореден път излиза на преден план въпросът, че през последните 10 години, от както ГЕРБ са на валст, се унищожава не само Стария Бургас, но и се случват много други неща, които са в ущърб на града и на държавата ни.

По време на общественото обсъждане беше повдигнат още един важен въпрос, а именно, че този паркинг се прави за клиентите на казиното, а не за подпомагане на туризма или за развитието на града и в подкрепа на неговите жители.

Събитието предизвика сериозен отзвук и в социалните мрежи. Ето как един от интернет потребителите коментира случилото се днес:

„Обществено обсъждане на изключително важен въпрос за Бургас по ZOOM – пълна пародия и фарс. Подигравка с участниците, които искат да зададат въпроси, но никой не им дава думата. Времето се губи с удобни агитатори. Не знам да се смея ли, да плача ли, да се ядосвам ли…“

От Искра.бг потърсихме за коментар Таня Урумова от дружеството-инвеститор, която отговаряше за общественото обсъждане и даваше думата на участниците в него. В края на сесията тя беше призована от главния архитект на Община Бургас Емил Бурулянов да удължи времето още, за да може да се чуят повече мнения, а дори и предложения, но това не беше направено. Думата получи единствено общинският съветник от БСП Стоян Коларов. Урумова обясни, че причината сесията да бъде прекратена била, че били зададени първоначално 90 минути време за общественото обсъждане. А гражданите, които имали въпроси, щели да могат да ги зададат, защото най-вероятно щяло да има публикация, в която да са посочени указания как и към кого да се обърнат. Все още обаче не е ясно нито къде ще бъде тази публикация, нито кога ще бъде направена тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments