Гражданите на ЕС имат 28-дневен срок да кандидатстват за постоянно пребиваване на Острова

0
78
Брекзит
Снимка: Pixabay

Служителите на имиграционните служби ще започнат да издават на гражданите на ЕС, които живеят в Обединеното кралство, 28-дневно предупреждение, като в този срок те могат да кандидатстват за постоянно пребиваване, обяви правителството, цитирано от „BBC“. Въпреки тази разпоредба Министерството на вътрешните работи в страната планира да удължи срока за определени хора, които имат извинителни причини за забавяне.

До момента около 5,6 милиона граждани на Европейската икономическа зона (ЕИЗ) са подали молба за статут на постоянно пребиваващи. Има обаче около 400 000 неуредени случая и правителствената телефонна линия за помощ получава хиляди обаждания на ден.

След референдума за Брекзит през 2016 г., който се проведе точно преди 5 години, беше въведен статут за постоянно пребиваване на гражданите на ЕС и ЕИЗ, живеещи в Обединеното кралство. Това им позволи да си запазят същите права на пребиваване, пътуване, работа и достъп до здравеопазване и обезщетения. Страните, чиито граждани са подали най-много заявления, са Полша (975 000) и Румъния (918 000).

Министърът на имиграцията Кевин Фостър заяви, че всеки, чиято молба не е подадена до крайния срок за следващата седмица, няма да бъде депортиран веднага, тъй като правата им са защитени със закон. Той добави, че имиграционните служители ще започнат да издават 28-дневни предупреждения, като съветва желаещите да останат на Острова да кандидатстват за статут на постоянно пребиваващи.

Правозащитните групи, които се борят за правата на мигрантите, изразиха загриженост, че в тази ситуация децата ще бъдат ощетени. В отговор на това Фостър успокои, че ще има неопределен период, в който хората, които не са успели да кандидатстват, ще имат право да го правят, ако имат разумни основания за забавянето.

Промяна на насоките

Майк Бон, един от основателите на предизборната група „Тhe3million“, заяви: „Добре е, че хората могат да кандидатстват със закъснение, но основният проблем в случая е, че те вече пребивават незаконно, тъй като не са подали заявление. Тези, които отговарят на условията и не кандидатстват навреме, стават нелегални мигранти и рискуват да загубят работата си, жилището си, както и достъпа до безплатни здравни грижи и други услуги.

По повод на тези опасения Фостър подчерта, че на хората, които отговарят на условията, но за закъснели с кандидатстването, няма да бъдат спрени вече отпуснатите обезщетения. Въпреки това той напомни, че никой няма право да подаде ново искане за обезщетение, да започне работа или да си наеме квартира  без уреден статут. Фостър добави, че Министерството на вътрешните работи е „променило насоките“, по които работят граничните служители след съобщения, че някои граждани на ЕС и ЕИЗ са били задържани за дълги периоди на границата миналия месец. Както е известно, Европейската икономическа зона се състои от 27-те държави от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments