Гражданите на Франция искат от протестиращите да се приберат

0
63
Полиция в Париж
Снимка: Ирина Мазганова, Искра.бг, Архив

„Не може ли просто да се приберете?“

Този въпрос, звучащ уморително, е бил отправен от французойка на средна възраст към банда младежи, които са преминали покрай нея, докато група полицейски служители за борба с безредиците с защитни щитове ги е преследвала. Часът е бил около 01:00 след полунощ в неделя сутринта на „Шанз Елизе“ – раят за пазаруване на туристи в центъра на Париж. Въздухът е бил парлив заради сълзотворния газ в нощ номер 5 от уличните безредици, обхванали Франция след убийството на Нахел от полицай в жилищен комплекс в Париж, предава „BBC“.

Еманюел Макрон горещо се надява протестиращите, сред които има и вандали, да се откажат и да се приберат. Поради толкова много причини.

Вторият му мандат като френски президент е осеян с граждански вълнения – заради пенсионната реформа, а сега и заради смъртта на Нахел. Това не подобрява рейтинга му на популярност.

Според учителя Абдул, който живее в същия район като Нахел, Макрон е изцяло виновен. Той коментира пред медията, че икономическите му реформи са катастрофа. Франция се разпада заедно с образователната си система, добавя той. Абдул е убеден, че недоволни, безработни млади мъже от необлагодетелстваните квартали са поне отчасти отговорни за уличното насилие. Те са зад кулисите, натискат тези тийнейджъри, казва той.

Съседите на Абдул изваждат мобилните си телефони всяка сутрин, за да снимат тлеещите останки от последните размирици. Те споделят същото – искат младежите да спрат. Студентката Силия каза, че се притеснява, че насилието може да завърши с обратна реакция срещу цялата им общност.

Снощи майките в „Олни“, работнически район близо до Париж, сами излязоха по улиците, развявайки листовки, призоваващи за прекратяване на насилието. Миналата седмица президентът Макрон призова „mamans et papas“ /майките и бащите/ на бунтовниците да ги държат вкъщи и извън социалните мрежи, които, според него, позволяват да се разпространяват „подстрекателски материали“.

Кризата също така отслабва политически Макрон. Левицата го обвинява, че пренебрегва бедните и маргинализираните. Десните настояват той да се справи по-твърдо с насилието, налагайки извънредно положение в цялата страна. Вариантите не са лесни за френския държавен глава. Една репресия може да предизвика още по-голяма ярост по улиците. И още повече да опетнят международното положение на Франция.

Заради кризата Макрон беше принуден да напусне срещата на върха на лидерите на ЕС миналата седмица, където се обсъждаше най-голямата извънредна ситуация в Европа: инвазията на Русия в Украйна. И този уикенд президентът трябваше да отмени много обсъжданото държавно посещение във важен съюзник на ЕС Германия – първото на френски президент от 23 години.

Същевременно в света на спорта се задават въпроси дали може да се разчита на Франция за безопасното домакинство на международни събития като най-големия шампионат по колоездене в света – „Тур дьо Франс“. Той приключва след три седмици на „Шанз Елизе“ – любимо място за бунтовниците. Световната купа по ръгби трябва да започне във Франция през септември.

Що се отнася до семейството на загиналия тийнейджър, те са споделили пред журналиста на „BBC“, че също много искат бунтовниците да се приберат. Те никога не са призовавали към актове на омраза, кражба или унищожение в негово име. Всъщност се притесняват, че насилието може да отвлече вниманието от това, което искат: справедливост. За тях това означава полицаят, който уби Нахел, да бъде осъден и да лежи в затвора.

Но от разговори със самите протестиращи става ясно, че те не искат да се приберат. Редица добавят, че се чувстват несигурни у дома поради редовните сблъсъци с полицията. ООН обвини френските сили за сигурност в системен расизъм.

Активисти като Аса Траоре – чийто брат почина преди 7 години след арестуването му, ни казаха, че да си млад черен или арабин в жилищен комплекс във Франция означава редовно да бъдеш изложен на полицейска бруталност и расово профилиране. Докато Франция признае, че проблемът е ендемичен, казва тя, ще има още случаи като този Нахел.

Генералният секретар на един от големите полицейски синдикати във Франция, „Unité SGP“, категорично отрича обвиненията за системен расизъм. Жан-Кристоф Куви посочва, че Франция „не е САЩ. Ние нямаме гета. Нашите сили представляват мултикултурното общество на Франция с офицери от всякакъв произход. Ще намерите може би 1% расисти – както в останалата част от обществото – но не повече.“

Той не е пожелал да обсъжда спецификата на случая с Нахел, тъй като разследването още не било приключило.

През януари френският премиер Елизабет Борн стартира нов план за действие срещу расизма, но той беше критикуван за мълчанието си относно расовото профилиране от френската полиция.

Не всички бунтовници са по улиците на Франция заради смъртта на Нахел, но казват, че шумните протести са единственият начин хората като тях да чуят гласовете си във Франция. Затова допълват, че не могат и не трябва да се прибират.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments