Програмата за нормативната дейност на Комисията за финансов надзор /КФН/ за периода от 1 януари до 30 юни предвижда да бъде приета Наредба за система „бонус-малус“ по застраховката „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. От КФН смятат, че това трябва да се случи осем месеца след като бъдат обнародвани измененията в Кодекса за застраховането, но не се уточнява конкретен срок.
Целта е и да се уредят единните изисквания за коригиране на застрахователната премия по застраховката „Гражданска отговорност“ на автомобилистите по глава 47 от Кодекса за застраховането спрямо поведението на шофьора на моторното превозно средство /МПС/ при движение по пътищата и/или причинените щети, както и реда и условията за прилагането им.
Проектът за промяна и допълнение на Кодекса за застраховането /КЗ/ вече е внесен от Министерския съвет /МС/ в парламента. Предложено е доразвиване на законовата уредба на системата „бонус-малус“, което предвижда промяна в законовата делегация за приемане на подзаконовия акт.
Ако изменението бъде прието, ще отпадне изискването за приемане на Наредба за система „бонус-малус“, като ще се извършат изменения и допълнения в наредбата по чл. 571, ал. 4 от Кодекса за застраховането, в която да се уреди редът за служебно използване на данни от регистъра за предявените и изплатени претенции по автомобилните застраховки, коментират от КФН за „Pariteni.bg“.
Още едно важно изменение, което Комисията ще приеме до юни, е Наредба за утвърждаване на Методика за определяне размера на обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, вследствие на телесно увреждане на пострадало лице, и на увредено лице, вследствие смъртта на пострадало лице.
С проекта за промяна и допълнение на КЗ, внесен от МС в Народното събрание, е предложена отмяната на чл. 493а, ал. 2 от същия кодекс, като има предложение методиката да се приема с решение на съвета на Гаранционния фонд. В случай, че бъдат приети направените предложния, задължението за приемане на наредба от страна на КФН ще отпадне.
[…] […]