Представителството на „Грийнпийс“ в България препоръчва да се въведат ясни правила при изграждането на агрофотоволтаици /АФВ/ в земеделски земи без промяна на предназначението им. И призовава ВЕИ проекти да се изграждат приоритетно в урбанизираните терени. В становище, изготвено по молба на Конституционния съд, организацията изразява подкрепа за АФВ технологиите, като подчертава, че те:
- запазват основните земеделски функции на земята;
- осигуряват енергийна независимост на земеделските производители, като им дават възможност да обезпечат разходите си за енергия и да разширят източниците си на доходи;
- допринасят за навлизането на чиста енергия.
Въпреки това „Грийнпийс“-България настоява за дефиниране на ясни критерии за агрофотоволтаичните проекти.
„Трябва да се регламентират на законово ниво и правилата за контрол и ефективни мерки и санкции, които да гарантират рационалното използване на земята и избягването на злоупотреби“, подчертават експертите от организацията и отново обръщат внимание на липсата на екологични приоритети в българското законодателство.
Според „Грийнпийс“ – България:
- Развитието на ВЕИ е национална стратегия, но приоритетно в урбанизирани или вече засегнати територии.
- Улесняването на АФВ проектите ще стимулира децентрализираното производство на енергия – ще даде възможност на гражданите да се включат активно със собствени системи близо до мястото, където ползват електричество. Така ще се намали необходимостта от изграждане на големи централизирани енергийни проекти.
- Приоритетното производство на енергия в населените места и на мястото на обекти като мини, сметища и др., ще намали натиска за производство на енергия в земеделски земи или в места с богати екосистеми и местообитания.
От неправителствената организация призовават за отговорно планиране на АФВ, съчетаващо енергийни ползи с опазване на околната среда и биоразнообразието.