
Въпреки че сезонната грипна епидемия в България постепенно затихва, спадът в заболеваемостта е спрял рязко. По думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, засега няма индикации за втора вълна, но нивата на болните остават стабилни.
„Истинската грипна епидемия отмина, но спадът рязко спря. Това вероятно се дължи на смяната на грипните щамове, което се е случвало и през други години“, заяви д-р Кунчев в интервю за „NOVA“. Според експертите окончателният край на епидемията се очаква в рамките на една до две седмици.
При различните възрастови групи се наблюдава разпространение на различни вирусни инфекции. При малките деца доминира респираторно-синцитиалният вирус /RSV/, който засяга белодробните алвеоли и причинява упорита кашлица. Този вирус е по-труден за лечение и води до продължителни дихателни проблеми. При възрастните най-често срещаните симптоми се свързват с грип Б, който също причинява упорита кашлица:
„Ако симптомите се влошават или продължават повече от обичайното, специалистите препоръчват консултация с лекар и рентгенова снимка на белите дробове.“
Един от актуалните въпроси в световен мащаб е разпространението на конгоанския вирус, който е с висока смъртност и се предава по модела на ебола. Според д-р Кунчев рискът за България е минимален:
„Това са вируси, които прескачат от животинския свят към хората при пряк контакт. Първите починали в Конго са консумирали прилеп, вероятно това е предизвикало предаването на заразата.“
Експертът подчерта, че този вирус рядко може да се разпространи ефективно извън първоначалното си огнище. Метапневмовирусът е познат в България и не предизвиква сериозни усложнения. Той води до леки респираторни симптоми, които обикновено не налагат медицинска намеса. Що се отнася до шарката, през 2025 г. се наблюдава спад на случаите с почти 50% спрямо предходната година.
Въпреки че грипната епидемия постепенно затихва, нивата на заболеваемост остават стабилни. Респираторно-синцитиалният вирус и грип Б доминират при различните възрастови групи, а рискът от разпространение на конгоанския вирус у нас е минимален. За предпазване от вирусни инфекции експертите препоръчват добра лична хигиена, избягване на контакт с болни хора и своевременна медицинска консултация при усложнения на симптомите.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм