Грипът тази година подрани, но все още не е късно да го „надхитрите“ с ваксина. От имунизацията през декември има смисъл, защото най-сериозната му „вълна“ обикновено е през януари и февруари. Кои щамове ще ни разболяват тази зима? Защо, щом се почувстваме зле, е добре да се тестваме? Кои правила е хубаво да спазваме, за да се възстановим по-бързо? И как да избегнем коварните усложнения на грипа? На всички тези въпроси пред списание BETTY отговаря ст. лейт. д-р Диляра Маринова-Влачил, която от 2019 г. е част от опитния екип на Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия /ВМА/.
„Грипните случаи започнаха по-рано тази година, което предполага активен грипен сезон“, признава д-р Диляра Маринова-Влачил. Не е изненадващо – най-често срещаните щамове обикновено са H1N1 и H3N2, както и грип B вирусите.
Инфекционистът от ВМА разяснява, че прогнозите колко тежка ще е „вълната“ тази година и през кой месец ще порази най-много хора зависят, от една страна, от имунитета на населението, а от друга – от ефективността на сезонната ваксина
„Очаква се пикът да настъпи около януари-февруари“, допълва младата лекарка.
Поваля ни отведнъж
Дали е точно грип? Когато треската ни повали, а тялото ни заболи – буквално „от глава до пети“, всеки си задава този въпрос. Д-р Маринова отговаря и търпеливо изрежда характерните симптоми:
- Внезапна температура;
- Болки в мускулите и ставите;
- Силна отпадналост;
- Суха кашлица;
- Болки в гърлото.
Можем да се тестваме у дома
„За разлика от други респираторни вируси, които обикновено се проявяват по-постепенно, грипът започва остро и силно“, напомня специалистът по инфекциозни болести. Д-р Маринова уточнява, че изследване за грип бихме могли да си направим както в лаборатория, така и у дома – защото от няколко години се в аптеките се предлагат, комбинирани тестове, които за минути дават информация дали сме с грип или COVID-19, да речем.
„Пресечете“ го до 48 часа
Хубавата новина е, че инфекцията може да бъде „пресечена“ – ако действаме навреме.
„Най-добрите резултати се постигат, ако антивирусните лекарства се приемат в първите 48 часа след появата на симптомите. Те помагат за намаляване на тежестта и продължителността на заболяването. Все пак е важна консултацията с лекар, тъй като лечението зависи от индивидуалното състояние“, не пропуска да отбележи специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ на ВМА.
Е-рецептите за антибиотик като „добра новина“
За никого не е тайна, че дълги години у нас самолечението с антибиотици бе масова практика. В опит опасният феномен да бъде ограничен, тези лекарства вече се отпускат само с електронна рецепта.
„Това е положително развитие, защото антибиотиците нямат ефект върху вируси, включително грипния. В същото време, злоупотребата с тях може да доведе до резистентност и усложнения. Така че, ограничаването им чрез е-рецепти ще помогне за по-ефективно лечение и намаляване на риска от нежелани странични ефекти“, смята д-р Маринова.
Дайте си време за почивка, хидратирайте се
„Геройството“ да ходиш на работа или училище болен е друга порочна практика. Защо? „Почивката и хидратацията са ключови за възстановяването при грип“, подчертава инфекционистът.
„Леката, богата на витамини храна – като плодове и зеленчуци – помага на имунната система, а приемът на добавки – като витамин C и D – също може да е полезен“, обяснява д-р Маринова.
Лекарката допълва, че народните средства, като билкови отвари и инхалации, също са безопасни, стига да се използват умерено.
„Избягвайте натоварващи дейности, за да дадете време на тялото да се възстанови. Не е геройство да се ходи на работа или училище преди да сме се излекувани напълно“, изтъква специалистът от ВМА.
Усложненията – от синузит и отит до пневмония и менингит
Кои са най-честите усложнения от грипа?
„Бронхит, пневмония и синузит, понякога отити и хеморагични отити; много по-рядко – дори менингит, които са по-чести при възрастни хора, пациенти с хронични заболявания и деца“, изрежда ги д-р Маринова. „Тези групи трябва да бъдат особено предпазливи и е препоръчително да се ваксинират, за да намалят риска от сериозни последствия. В момента на пазара в България има достъпни грипни ваксини, както и назална такава (впръсква се в носа), подходяща за деца“, допълва лекарката от екипа на Катедра „Инфекциозни болести“ във ВМА.
Късно ли е за ваксина през декември?
Специалистите обичайно препоръчват ваксината срещу грип да се постави през есента, но и сега не е късно за нея.
„Имунизацията през декември също е полезна, тъй като осигурява защита по време на най-активния период на грипната вълна. За възрастни хора, пациенти с хронични заболявания, бременни и малки деца ваксината е силно препоръчителна, тъй като те са по-уязвими към усложнения“, не крие д-р Маринова. „Добре е всички над 65 г. да са запознати с Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции (2023-2026 г.)“, отбелязва още инфекционистът от ВМА.
Радев пита Борисов: Какви са шансовете да съставите правителство и кога искате първия мандат?