„Грийнпийс“ – България с огромен октопод пред МС тази сутрин. Защо?

„Грийнпийс“ – България с огромен октопод пред Министерски съвет: „Призоваваме министър-председателя да ратифицира Океанското споразумение!“щ

0
82
"Грийнпийс"
"Грийнпийс". Снимка: Архив

Днес, 4 март, от 08:30 сутринта с огромен октопод пред входа на Министерски съвет активисти на „Грийнпийс“ – България ще призоват премиера Росен Желязков да ратифицира Международното океанско споразумение. Те се обръщат директно към него, след като от Министерството на околната среда и водите и Министерството на външните работи не са отговорили на нито едно от запитванията на организацията кога се планират действия по темата.

Акцията ще се проведе точно две години, след като на 4 март 2023 г. държавите от ООН се съгласиха върху официалния текст на Споразумението. Във времена на все по-голяма несигурност в международните политики този текст всъщност е огромна победа – финализирането му отне на държавите 20 години преговори. Той гарантира достъпност до морските ресурси и опазване на природата в международни води.

Споразумението засяга откритите води извън националните граници – за водите, които са извън национална юрисдикция към момента защитата на природата е много трудно постижима. Това е първата в историята ясна рамка за обявяване на защитени зони в океаните, както и за оценяване на въздействието на човешките дейности върху живота там.

„България беше сред първите подписали държави, но към момента още не е изпълнила практическия процес по одобряването му – така наречената ратификация“, обясни Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България. И допълни:

„Дали и кога ще го направим, е от значение за целия свят. Този международен договор може да влезе в сила едва когато 60 държави го ратифицират. Ако това не се случи сега, губим шанса да защитим 30% от водите по света до 2030 г.“

„Откритото море не е ничия собственост и покрива над 50% от повърхността на планетата. Може да ни се струва, че океаните са далеч от нас, но всъщност те въздействат на живота във всяка точка на планетата“, заяви още Мартин Томов. И добави:

„При нормални природни условия океаните лесно се саморегулират, но за съжаление, човешкото влияние сериозно е нарушило тази способност. Октоподът, с който сме тук, символизира океанския живот, който искаме да защитим – многолик и все още неизследван докрай от учените.“

Огромният октопод пътува из различните държави и напомня на правителствата, че макар и океаните да им изглеждат далеч, те са важни за живота на цялата планета. Октоподът вече е бил във Великобритания, Хърватия, Словения, Франция, Норвегия и Полша, а на 4 март ще се появи и в България, за да подсети институциите за последните стъпки, които им остава да извървят, за да станат част от най-голямата победа в историята на опазването на природата.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments