„Грийнпийс“ – България внесе петиция за резерват в Черно море

В Международния ден на Черно море Министерството на околната среда и водите осъмна с парче едрогабаритен морски отпадък пред вратите си

1
28
Акцията пред МОСВ
Акцията пред МОСВ. Снимка: Грийнпийс

В Международния ден на Черно море Министерството на околната среда и водите осъмна с парче едрогабаритен морски отпадък пред вратите си. Активисти на „Грийнпийс“ – България внесоха петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват у нас и подариха на министерството шамандура от изоставена мидена ферма.

От Министерството на околната среда и водите приеха петицията, която е подкрепена от над 15 хиляди души и съдържа искания за политики за опазването на морето и създаване на мрежа от строго защитени морски зони в Черно море. Директорът на дирекция „Национална служба за защита на природата“ Мирослав Калугеров пое пред медиите ангажимент „да направим работна среща“ и „широки обществени обсъждания“, за се изпълнят очакванията на тези над 15 000 граждани, подписали петицията. Ние от „Грийнпийс“ – България ще продължим да следим отблизо действията и бездействията на институциите, за да сме сигурни, че интересите на Черно море ще бъдат защитени, категорични са от организацията. 

„Тази шамандура е само един нагледен пример за дългогодишното безхаберие към морето ни. Днес, в Деня на Черно море, морето дойде до вратите на една от отговорните институции. От министерството обърнаха внимание на шамандурата, надяваме се да обърнат внимание и на изоставените мидени ферми, както и на петицията за повече защита на Черно море”, заяви Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България.

„Районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента е замърсен от изоставените мидени ферми и никой не поема отговорност. И това не е единственото увреждане на околната среда и единствената заплаха за живота в Черно море. Не по-малко вредни са нелегалните, но широко разпространени риболовни практики като дънното тралиране и драгиране, замърсяването, инвазивните видове. Решение за нас е обявяване на резерват. Резерват, а не бунище.“

„Днешната акция е само първата ни стъпка“, посочва Мартин Томов. „Грийнпийс“ – България и учени от Института по океанология към БАН ще внесат официално предложение за създаване на първия изцяло морски резерват. Той ще бъде първата строго защитена морска зона в страната. Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си.

Резерватът ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини. Резерватът също така означава по-строг и ефективен контрол от страна на Министерството на околната среда и водите и извършване на поддържащи дейности като премахването на инвазивни видове и разчистване на изоставените мидени ферми.

Следват разговори с рибарски асоциации в Приморско и Китен.

ПП „Възраждане“: Ако се направи редовен кабинет, след 4 години може да няма държава

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments