Газовият проект „Нептун Дийп“ в румънската зона на Черно море стана обект на сериозни критики от страна на „Грийнпийс“, които предупредиха за катастрофални последствия от реализацията му. На 15 януари 2025 г. активисти на организацията проведоха протест в пристанището на Констанца, където от въздуха беше развят транспарант с надпис „Спрете изкопаемия газ“.
Според експертен анализ публикуван от „Грийнпийс“, проектът може да доведе до 46 000 преждевременни смъртни случая до края на века, причинени от екстремни температури, следствие на емисиите на парникови газове.
„Нептун Дийп“ е най-големият проект за добив на изкопаем газ в Европа, с планирани 200 милиона тона емисии на парникови газове за 20 години. Румъния цели да стане водещ производител на газ в ЕС, като вече има подписан договор за доставка на газ с германската енергийна компания Uniper SE. Проектът е пряко свързан с увеличаване на случаите на преждевременна смърт, замърсяване на въздуха и негативни климатични явления. Според анализа:
– 1,2 милиона деца, родени между 2010 и 2020 г., ще преживеят допълнителни горещи вълни, причинени от емисиите на „Нептун Дийп“.
– Повишеното замърсяване ще доведе до значителен риск за биоразнообразието и здравето на хората в региона.
Активисти от „Грийнпийс“ – България посочват, че проектът застрашава биоразнообразието на Черно море, както и туризма по българското крайбрежие. Инциденти със замърсяване, плаващи мини или саботаж биха имали крайно негативни последици. Влад Катуна от „Грийнпийс“ – Румъния заяви:
„Изкопаемият газ е обещание за високи сметки, наводнения и смъртоносни горещи вълни. Това не е бъдещето, което искаме.“
Лиза Гьолднер, ръководител на кампанията „Бъдеще без изкопаеми горива“, допълни:
„ЕС трябва да спре новите проекти за изкопаеми горива и да насочи инвестициите към възобновяеми източници на енергия.“
Организацията призовава ЕС и националните правителства да забранят всички нови инфраструктурни проекти за изкопаеми горива. Над 78 000 души вече са подписали отворено писмо с това искане. Проектът „Нептун Дийп“ разкрива дълбокия конфликт между енергийните интереси и устойчивото развитие. Докато активистите продължават да се борят за защита на природата и човешкото здраве, правителствата и компаниите трябва да преосмислят своите енергийни политики в името на бъдещите поколения.