Гробищата в Бургас се разрастват с дни, не е ясно кога ще има нови в ж.к. „Меден рудник“

0
978
Гробищен парк
Гробищен парк. Снимка: Искра.бг

Около 2000 погребения на година се извършват в гробищния парк на Бургас. Въпреки че немалка част от покойниците се заравят във вече съществуващи стари семейни гробни места, територията на парка продължава да се разширява с бързи темпове. Това стана ясно от отговора на Община Бургас на запитване от страна на Искра.бг по темата, която вълнува много бургазлии.

В момента гробищният парк край Атанасовското езеро в комплекс „Изгрев“ заема oбща площ от 830 декара, като нови 280 декара са прибавени към нея при последното разширение.  Старата част е изцяло усвоена, а в новата има за усвояване територии от още 93 декара в източната част и около 30 декара в западната част.

През последните две години в новата северна част са изградени два нови парцела, единият е усвоен и запълнен изцяло, с втория се работи в момента. От Община Бургас допълват, че към момента няма недостиг на гробни места и не се предвижда ново разширение на парка. 

Съгласно тарифата за цените на услугите на Общинско предприятие „Обреден комплекс-Бургас“, цената на ново гробно място варира от 160 до 2000 лева в зависимост от зоната в паркоустройствена схема. 

Голямата площ на парка го прави и изключително труден за поддържане. Поради тази причина много от хората, които посещават свои покойни близки и роднини, се оплакват от трудния достъп до гробовете. Проблемът е най-голям през пролетта и началото на лятото, когато гъстите треви избуяват в определени райони, където има запуснати гробни места. След запитване, входирано в Общински съвет миналата година, от ОП „Обреден комплекс“ признаха, че е необходим голям ресурс от работна ръка, техника и средства за поддържане на парка, но те не разполагат с такъв.

Проверката на Искра.бг показва още, че все повече бургазлии изоставят наложената от православното християнство традиция за погребение в ковчег, който се заравя в земята. Вместо това те предпочитат да бъдат кремирани след смъртта си, а прахта им да бъде положена в урновата стена на гробището. Към сегашния момент в Бургас и околността няма изграден крематориум, което налага покойниците да бъдат транспортирани до Варна

В момента на територията на парка са изградени шест урнови съоръжения с различна форма и брой на урновите клетки. Общият им брой в така изградените съоръжения е 903 броя, като 90 % от тях са заети. В някои от клетките има поставени и по две урни с прах на покойници. В процес на възлагане са още 26 урнови елемента с по девет клетки. 

В същото време Община Бургас не се е отказала от идеята за изграждане на нов гробищен парк на територията на ж.к. „Меден рудник“. Проектът бе анонсиран периодично през последните няколко години, като през 2018 година дори бе избран терен северно от второкласен път ІІ-79 Бургас – Средец – Елхово. Идеята бе по този начин да се намалят темповете на разширение на гробището в  ж.к. „Изгрев“ и да се спести неудобството на жителите на „Меден рудник“, които трябва да пътуват до другия край на града, за да посетят своите близки покойници. 

Ново гробище в ж.к. "Меден рудник"
Ново гробище в ж.к. „Меден рудник“. Снимка: Скрийншот от Google Earth

От Община Бургас съобщиха за Искра.бг, че в момента има одобрен Подробен устройствен план /ПУП/, предстои прилагане на влязлата в сила регулация и провеждане на отчуждителни процедури. След тяхното приключване може да се премине към следващ етап. В отговора на нашето запитване не се споменават конкретни срокове за реализацията на проекта, нито причините той да се забави толкова много във времето.

В момента се обмислят и варианти са изграждането на гробище за домашни любимци, което също липсва в Бургас. Темата бе на няколко пъти повдигана през последните години, но до този момент проблемът остава без решение. Поради тази причина собствениците на починали животни дори създадоха нелегално гробище в парк „Езеро“, както и на много отделни места в различни части на града. 

От Община Бургас обясниха, че за реализацията на легално гробище за домашни любимци е нужно съгласуване с други институции. Към този момент са изпратени писма до Министерството на здравеопазването, Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ и Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ за синхронизиране на всички изисквания. Едва след това може да бъде избран подходящ терен. Понастоящем законът изрично забранява да има гробище за домашни любимци при това за хората.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments