Грузия е разтърсена от сблъсъци заради „вдъхновен от Русия“ законопроект

0
108
Полиция на протест
Полиция на протест. Снимка: Pixabay, Архив

Полицията за борба с безредиците в Грузия използва сълзотворен газ и водни оръдия срещу тълпи, протестиращи срещу законопроект, смятан от опозицията, че е насочен към свободата на медиите. Хиляди демонстранти, развяващи знамена на Грузия и Европейския съюз /ЕС/, се събраха пред парламента за втора вечер, за да протестират срещу това, което смятат за закон, вдъхновен от Русия, предава „BBC“.

Депутатите одобриха на второ четене спорния законопроект за „чуждестранния агент“ в сряда. ЕС предупреждава, че това може да навреди на амбициите на Тбилиси да се присъедини към блока. Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че следи събитията в Грузия с „голяма загриженост“. В публикация в X, тя добави:

„Грузинският народ иска европейско бъдеще за своята страна. Грузия е на кръстопът. Тя трябва да запази курса по пътя към Европа.“

Законопроектът беше приет на второ четене с 83 срещу 23 гласа. Ако стане закон, от организациите ще се изисква да заявяват дали са финансирани от чужбина. Управляващата партия на Грузия иска той да бъде приет до края на месеца, но критиците казват, че е авторитарен.

Страната е разтърсена от седмици на протести по този казус. Във вторник вечер имаше подобни сблъсъци между полиция и протестиращи на авеню „Руставели“, пред парламента. Няколко души бяха ранени, включително Леван Хабеишвили, председател на основната опозиционна партия Обединено национално движение /ОНД/. Той публикува снимка на натъртеното си лице в социалните мрежи, а след това отиде в парламента с превързано лице.

Очевидци обвиниха полицаи, че са атакували физически протестиращи, а ръководителят на външната полиция на ЕС Жозеп Борел каза, че остро осъжда насилието срещу грузинци, „които мирно демонстрират срещу закона за чуждестранно влияние“.

Заместник-министърът на вътрешните работи Александър Дарахвелидзе отчете, че шестима полицаи са били ранени и 63 души са арестувани. Той се оплака, че „митингът се е превърнал в пълно насилие“ и обясни, че Хабеишвили е бил ранен, докато се е опитвал да пробие полицейски кордон, докато от неговата партия твърдят, че е бил бит от полицията.

Грузия получи статут на кандидатка за членство в ЕС миналия декември и проучванията показват, че около 80% от населението е „за“ присъединяването.

Протестите срещу законопроекта започнаха в средата на април, след като управляващата партия Грузинска мечта предложи мерки, изискващи от неправителствените организации /НПО/ и независимите медии да се регистрират като организации, „носещи интересите на чужда сила“, ако получават повече от 20% от финансирането си от чуждестранни спонсори. Също така ще бъдат наблюдавани от грузинското министерство на правосъдието и може да бъдат принудени да споделят чувствителна информация – или ще бъдат изправени пред солидни глоби до 9400 долара.

Противниците казват, че мерките са вдъхновени от авторитарно законодателство, което съседна Русия използва, за да смаже несъгласието. Но милиардерът, основател на партията „Грузинска мечта“, Бидзина Иванишвили, твърди, че западна партия използва страната като част от своята конфронтация с Русия.

Протестиращите се опасяват, че предложеният законопроект за чуждестранно влияние може да бъде използван да смазва критични гласове преди парламентарните избори по-късно тази година. Подобен авторитарен закон, който влезе в сила в Русия през 2012 г., се използва за маргинализиране на гласове, предизвикващи Кремъл – включително видни културни дейци, медийни организации и групи на гражданското общество.

Много грузинци се страхуват, че мерките ще отклонят Грузия от пътя й към така желания статут на членство в ЕС, споделя кореспондентът на „BBC“ за Южен Кавказ Рейхан Демитри. Редица европейски лидери предупредиха, че предложеният законопроект е „несъвместим“ с европейските норми и ценности. Но правителството на грузинския премиер Иракли Кобахидзе стои твърдо зад него. Министър-председателят обвини неправителствените организации, че са се опитали два пъти да организират революции в Грузия и че са насърчавали „гей пропагандата“, както и че са атакували Грузинската православна църква.

Правителството настоява, че законопроектът е за осигуряване на прозрачност и отхвърля идеята, че е против европейските ценности – или че Русия стои зад него. В понеделник Иванишвили каза на митинг на привърженици на „Грузинска мечта“, че финансираните от чужбина неправителствени организации застрашават суверенитета на Грузия.

Церемониалният президент на Грузия Саломе Зурабишвили описа проправителствения митинг като събитие от „путински тип“. Тя е категорично „против“ законопроекта за чуждестранното влияние и призова вътрешното министерство да спре да използва „непропорционална сила“ срещу протестиращите.

В Грузия започват протести срещу „руския“ закон

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments