Грузия може скоро да въведе нови строги правила, ограничаващи правата на ЛГБТИ+ общността и забраняващи публичните чествания на еднополовите връзки, ако бъде приет нов проектозакон, представен от управляващата партия в страната, предава „Politico“.
Проектозаконът, изготвен от управляващата партия „Грузинска мечта“ в понеделник, има за цел да забрани на хората да сменят пола си, както и да забрани на еднополовите двойки да осиновяват деца. Според изпълнителния председател на Georgian Dream Мамука Мдинарадзе, конституцията на Грузия трябва да бъде изменена, за да позволи брак само на „съюз на един генетичен мъж и една генетична жена“.
Като отзвук от законите за „пропаганда“ срещу ЛГБТИ+ хората, въведени в Русия и осъждани от защитниците на правата на човека, предложението също така ще забрани образованието и публичните събирания, които се описват като популяризиране на „еднополови семейни или интимни връзки“, както и „кръвосмешение“. Мдинарадзе обаче изтъква, че този ход ще „защити семейните ценности и непълнолетните“. Той не изключи, че провеждането на прайд парад или показването на знамето на ЛГБТИ+ хората може да е в нарушение на законопроекта. Миналогодишното събитие на прайда в столицата Тбилиси беше евакуирано, след като крайнодесни протестиращи нахлуха в мястото, което полицията не успя да подсигури. Организаторите обвиниха грузинските власти, че са „координирали“ с анти-ЛГБТИ+ активисти.
Правителството наскоро увеличи финансирането на Грузинската православна църква. Предложеният законопроект се възприема широко като опит на Georgian Dream да успокои влиятелната църква и да си осигури четвърти мандат, когато страната се отправи към урните през октомври, за да избере нов парламент.
Грузия получи статут на кандидатка за членство в ЕС миналата година заедно с Украйна и Молдова. Въпреки това Брюксел многократно е предупреждавал, че страната е изложена на риск от отстъпление по отношение на демокрацията и правата на човека и трябва да свърши значителна работа по ключови реформи, ако иска да се присъедини към блока. Управляващата партия „Грузинска мечта“ отказа да наложи санкции на съседна Русия от началото на пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г.
Според Тинатин Ахвледиани, изследовател от Центъра за европейски политически изследвания, „ЕС е поставил защитата на уязвимите групи – а ЛГБТИ+ хората са едни от най-уязвимите в страната – сред условията, поставени за кандидатурата на Грузия“. Без да изпълни тези изисквания, каза тя, е малко вероятно страната да „напредне със следващите стъпки“ към членство в ЕС.