„Гугъл“ ще плати 1 млрд. евро глоба във Франция

0
154
Снимка: Пиксабай
Снимка: Пиксабай

„Гугъл“ се съгласи да плати близо 1 милиард евро (1.1 милиарда долара) на френските власти за уреждане на проверката за фискални измами, започнала преди четири години, в сделка, която може да създаде правен прецедент за други големи технологични компании, присъстващи в страната и в ЕС.

Френските следователи проверяваха дали „Гугъл“, чийто европейски щаб е със седалище в Дъблин, е избегнала плащането на дължимите на държавата данъци, като не е декларирала части от дейността си в страната.

Споразумението включва глоба от 500 милиона евро и допълнителни данъци от 465 милиона евро, се казва в съобщение на „Гугъл“.

„Гугъл“, която е част от „Алфабет“, плаща малък данък в повечето европейски страни, тъй като отчита почти всички продажби в Ирландия. Това е възможно благодарение на пропуските в международното данъчно право, но зависи и от служителите в Дъблин, които трябва да сключват всички договори за продажба, напомня „Ройтерс“.

Глобата и данъкът, които ще бъдат платени, са по-малко от 1.6 милиарда евро, които финансовото министерство търсеше от „Гугъл“, след като полицията влезе в офисите на компанията в Париж през 2016 г. Тогава министерството отхвърли възможността за спогодба с компанията.

Финансовият министър Джералд Дарманин каза пред в. „Ле Фигаро“ в четвъртък, че споразумението ще създаде правен прецедент и добави, че са водени разговори с няколко други компании, големи и малки, без да посочва имената им.

Европейските страни се борят за облагането на печалбата на многонационалните технологични компании, които развиват дейност в техните юрисдикции.

Франция настоя силно за дигитален данък, който да покрие всички държави-членки на Европейския съюз, но се изправи срещу съпротива от Ирландия, Дания, Швеция и Финландия.

В крайна сметка френското правителство наложи собствен едностранен данък, което накара президента на САЩ Доналд Тръмп да заплаши с мита върху френското вино.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments