Болниците в Хаити са напълно претоварени от оцелелите от земетресението от събота, което беше отчетено със сила 7.2 по скалата на Рихтер, и спешно се нуждаят от помощ за лечението си, казват от медицинския персонал, цитиран от “CNN”.
Земетресението, което удари югозападната част на страната, остави най-малко 2189 загинали и повече от 12 268 ранени, съобщи Агенцията за гражданска защита на страната в сряда. Усилията за търсене и спасяване са възпрепятствани от липсата на ресурси и от обилните дъждове, които са причинили свлачища, блокиращи пътищата в региона.
В свое обръщение в сряда премиерът на Хаити Ариел Хенри призова страната си “да се обедини за възстановяване на Хаити”, като добави, че правителството се ангажира да предоставя помощ на засегнатите райони. Хенри подчерта:
“Пускаме тържествен призив към всички нас да проявим солидарност към жертвите. Пускаме тържествен призив към всички нас, към мен и членовете ми в политическото, частното, диаспората, гражданското общество, за да работим по подходящ отговор на нуждите на южното население.”
Той също така призова гражданите да бъдат наясно с разпространението на COVID-19 по време на усилията за възстановяване. Хаити, където живеят около 11 милиона души, е регистрирал повече от 20 000 случая на коронавирус и повече от 570 смъртни случая, според данни на университета Джон Хопкинс. Хенри коментира тези данни по следния начин:
“Ние загубихме много хора при бедствието, нека избягваме да губим повече заради пандемията.”
Хуманитарната криза, породена от земетресението, означава, че приблизително 600 000 души се нуждаят от помощ и има спешна нужда от питейна вода, особено в комуната Пестел, където почти всички резервоари за питейна вода са били унищожени, каза д-р Клод Предтит от Гражданска защита на Хаити на пресконференция в сряда. Най-малко 75 000 домове са повредени или разрушени при трусове, засягащи около 135 000 семейства, каза той и добави, че 34 души са били спасени от развалините във вторник и сряда.
Болниците са претоварени
В главната болница в Джереми, един от по-тежко засегнатите градове, имаше 84 души, чакащи лечение в заведението, което обикновено лекува десет души на ден, установи CNN при посещение във вторник. Всяко легло беше пълно, като имаше лежащи пациенти и на пода. Без евакуация в по-добре оборудвани съоръжения поне една трета от тях може да загубят крайниците си или да не оцелеят, каза един от лекарите пред CNN.
Жан Ив Дорвил сам изважда 22-месечната си дъщеря Евенсън от развалините, бедрената ѝ кост е счупена. Пред CNN Дорвил споделя:
“Дъщеря ми страда и не искам да загуби крака си. Много съм благодарен на тези лекари, които работят с голи ръце.”
Други оцелели бяха оставени да се справят сами, докато тропическата буря Грейс донесе силен дъжд и силни ветрове в същата област, засегната от земетресението. Домовете на десетки са разрушени, някои се опитват да се подслонят под импровизирани палатки и брезенти. Терад Андрес сподели рпед “Агенция Ройтерс”:
“Спахме, седнали на столове. Никой все още не е дошъл да ни помогне.”
Помощта достигна столицата Порт-о-Пренс, но доставянето ѝ в засегнатите райони се оказа трудно поради свлачищата. Маримене Жуезил коментира пред Ройтерс:
“Много ме боли. Обещаха ни лекарства. Отидох да го потърся и ми казаха да изчакам. Вчера раздадоха помощ, но не успях да получа нищо. Нямаме какво да ядем, нямаме нищо.”
Бреговата охрана на САЩ е сред редица агенции на място, които подпомагат усилията за възстановяване. Във вторник американското министерство на отбраната обяви, че е сформирало съвместна работна група за подпомагане на USAID за помощ при бедствия, докато ООН и Европейският съюз отпуснаха съответно 8 милиона и 3,5 милиона долара помощ за Хаити. След искане за помощ от Министерството на гражданската защита на Хаити, Карибската агенция за управление при извънредни ситуации (CDEMA) се готви да изпрати членове от екип за оперативна поддръжка в страната.
Множество предизвикателства
Хаити, която все още се тресе от убийството на покойния си президент Жовенел Мойс през юли, разчита до голяма степен на донорските държави и организации за усилията си за подпомагане.
Земетресението е станало в 8:30 сутринта местно време в събота, на дълбочина приблизително 10 километра (6,2 мили); епицентърът му е бил на около 12 километра (7,5 мили) североизточно от Сен-Луи-дю-Суд в югозападната част на страната. Около 1,2 милиона души, включително 540 000 деца, са били засегнати от земетресението, според УНИЦЕФ, детската агенция на ООН. Агенцията съобщи в сряда, че земетресението, последвано от тропическата буря Грейс в понеделник, е унищожило 94 от 255 училища в тежко засегнатия южен административен район в страната, седмици преди да започнат учебните срокове. В изявлението на УНИЦЕФ се казва:
“Оценките все още не са направени в отделите Nippes и Grand’Anse, както и в други общности, които тепърва трябва да бъдат достигнати.”
УНИЦЕФ също изчислява, че са необходими 15 милиона долара, “за да се отговори на най-спешните нужди на поне 385 000 души”, засегнати от земетресението за период от осем седмици, се казва в изявлението.
Земетресението е само последното предизвикателство за борещата се островна държава, която беше опустошена през 2010 г. от земетресение с магнитуд 7.0 по Рихтер, което уби приблизително 220 000 до 300 000 души. В понеделник изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе каза:
“След малко повече от десетилетие Хаити отново се тресе. И това бедствие съвпада с политическата нестабилност, нарастващото насилие, тревожно високите нива на недохранване сред децата и пандемията от COVID-19 – за която Хаити е получила само 500 000 дози от ваксините, въпреки че се изискват много повече.”
Той добави:
“Сега е особено спешно да се достигне до засегнатите от земетресението с ваксини.”