Възможно е да се организира един бърз преглед на Плана за възстановяване, за да се види и съответно ако има фрапантно неадекватни неща, те да бъдат поправени. Служебният кабинет разполага с квалифицирани и опитни хора, които биха се справили със задачата. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ председателят на Българския форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян във връзка с финансирането на държавата и до каква степен е значимо то.
Важно е парите, които страната ни ще получи, да бъдат използвани за рестарт на родната икономика и за възвръщаеми цели, допълни още Хампарцумян. Той поясни, че зад самото усвояване стои просто идването на средствата у нас. Друг е вече въпросът как ще ги оползотворим занапред, за да развият средата, в която работим, и тя да стане по-успешна, носейки големи печалби.
„Всички сегменти на икономиката на България се нуждаят от модернизация, по-лесни административни процедури“, категоричен е банкерът. Той подчерта, че скоростта на обращението на финансите в икономиката е сред най-приоритетните задачи. То често бива забавяно заради корупция, неефикасна или злонамерена администрация и закъсняло изпълнение на проекти по най-различни поводи.
Левон Хампарцумян е сигурен, че страната ни трябва да се превърне в благоприятно място, което да привлича повече чуждестранни инвеститори. Ако не успеем да развием потенциала си дотам, ще загубим не само тях, но и българския капитал, който ще отиде другаде.
Политическата криза у нас от една страна плаши бизнеса, а от друга го обнадеждава, поясни специалистът. Банковите скандали се случват и на други места по света, а ББР има привилегията в лицето на България да срещне сериозен акционер.
„Политиците са лишени от една много любима тяхна играчка – те не могат да печатат пари“, каза експертът. Той констатира още, че „в момента, в който кривата се обърне и започне един растеж, тези пари ще бъдат използвани да подкрепят този растеж“.
Нужно е да се достигне до едно ново чисто психологическо възприятие на хората, че мъчнотиите са преминали и е време да се инвестира. Има какво да се работи и върху определени технически параметри, заключи Хампарцумян.