Хаос на летището в Дубай, има блокирани българи

0
199
Дубай
Дубай. Снимка: Dubai Electricity and Water Authority - DEWA, Facebook

Проливен дъжд продължава да връхлита държавите от Персийския залив, причинявайки смъртоносни наводнения и прекъсвайки полетите на второто най-натоварено летище в света. Международното летище в Дубай предупреди за „много предизвикателни условия“. В северната част на Обединените арабски емирства /ОАЕ/ мъж загина, след като колата му беше застигната от внезапните наводнения, предава „BBC“.

В Оман спасители откриха тялото на момиче в Сахам, с което броят на жертвите в страната достигна 19 от неделя.

В сряда около 300 полета от и до международното летище на Дубай бяха отменени, според данните на Flight Aware, а стотици други бяха забавени. Летището, което миналата година обслужи повече от 80 милиона пътници, второ след Атланта в Съединените щати, предупреди, че възстановяването ще отнеме „известно време“. Вчера беше препоръчано на пътниците да не посещават Терминал 1 без потвърждение от авиокомпаниите и да избягват пътувания до летището. Emirates, голяма международна авиокомпания със седалище в Дубай, спря чекирането за пътници, заминаващи от града до четвъртък.

Приблизително 100 българи са блокирани на летището в Дубай. Група от 80 наши сънародници е трябвало да кацнат около 20:00 часа снощи. Консулът на България е посетил сънародниците ни, като е донесъл храна и вода.

Властите предупредиха, че се предвиждат още гръмотевични бури, силни дъждове и ветрове, като много ниски райони все още са под вода. Във вторник ОАЕ, северният съсед на Оман, регистрираха най-обилното количество валежи откакто водят подобна статистика – преди 75 години.

Националният център по метеорология обяви, че 254,8 мм са паднали върху Хатм ал-Шакла, в района на Ал-Айн, за по-малко от 24 часа. В страната падат средно 140-200 мм валежи на година, докато количеството в Дубай е само 97 мм. Средната месечна стойност за април е едва около 8 мм.

Кадри от центъра на Дубай показват десетки потопени превозни средства, както и дълги задръствания на други места по 12-лентовата магистрала.

„Пълен хаос“

Кейт и Андрю Голдинг са сред няколкото британски туристи, блокирани на главното международно летище. Стоят там от над 12 часа.

„Опитвам се да се кача на друг полет“, обясни 62-годишният Андрю пред „BBC News“, добавяйки: „Жена ми, Кейт, стои на друга опашка.“

Двойката от Кент е била на почивка, за да отпразнува 60-ия рожден ден на Кейт – пътуване, което според Андрю тя сега „никога няма да забрави“.

„Мисля, че беше по-лошо, отколкото някой очакваше, но системата на летището се разпадна напълно и Emirates, която смятам за една от най-добрите авиокомпании – няма персонал, няма информация, няма координация, няма професионализъм, няма грижа – няма планиране на бедствия в Emirates, това е странно – големите компании обикновено планират тези събития. Беше пълен хаос. Хората спят в салоните, по пода, пакети с храна навсякъде. Беше доста мръсно преживяване наистина“, разказва двойката.

„Крещящи пътници“

В друга част на летището Ан Уинг от Ротърхам, Южен Йоркшир, е била със съпруга си и трите си деца, надявайки се да летят до Хийтроу в Лондон. Те са пристигнали на летището в 08:00 местно време за своя полет в 11:25 часа и първоначално са им казали, че закъснението е час.

„Не сме говорили с никого от Emirates от 08:00 тази сутрин. Пътниците крещяха и се бунтуваха на гишето за някакъв контакт с персонала, но такъв не се виждаше. Ужасно е, смачкани сме като животни – опасно е и нехуманно. Тук е абсолютно нелепо“, споделя Уинг.

Жената твърди, че семейството й не е яло от обяд и всичко, което е било предоставено, са няколко „малки кашона с вода“.

С „BBC“ се свързаха и пътници, които са били пренасочени към друго летище в Дубай, известно като „Dubai World Central“, които описаха подобни сцени и липса на подходяща храна и вода.

Няма съобщения за смъртни случаи в Дубай, но възрастен мъж е загинал, когато автомобилът му е бил отнесен при внезапно наводнение в Рас ал-Хайма.

Въпреки че дъждът в Дубай намаля до вторник вечерта, международното летище в Дубай предупреди за по-нататъшни прекъсвания и каза, че има струпване на хора.

Силната буря, която започна във вторник сутринта и продължи през по-голямата част от деня, принуди летището да спре дейностите си за 25 минути, да отклони няколко входящи самолета и да отмени редица входящи и изходящи полети. Видеоклипове, публикувани в социалните медии, показват как самолети се промъкват през няколко мм вода, която напълно покрива пистата и пътеките за рулиране на летището.

„В момента изпитваме значителни смущения поради метеорологичните условия и непрекъснато работим с нашите екипи за спешно реагиране и сервизни партньори, за да възстановим нормалните операции възможно най-бързо“, се казва в X.

Emirates, един от двата флагмански превозвача на ОАЕ и най-голямата международна авиокомпания в света, каза на клиентите, че чекирането на летището е спряно за всички полети до 09:00 часа в четвъртък.

Главният изпълнителен директор на летищата в Дубай, Пол Грифитс, заяви пред местната радиостанция „Dubai Eye“: „Не мисля, че някой някога е виждал подобни условия.“

Националният орган за управление на извънредни ситуации на ОАЕ издаде предупреждение преди бурята, казвайки на хората да останат вкъщи. Правителството също обяви на служителите си да работят от вкъщи, а частните училища бяха посъветвани да провеждат дистанционно обучение.

В Оман повече от 1400 души са евакуирани в приюти. Училищата и държавните учреждения са затворени като предпазна мярка.

В неделя 10 ученици на възраст между 10 и 15 години и един възрастен са били убити, когато автобусът им е бил залят от наводнения, докато се е опитвал да премине през района на Ал-Мудхайби в провинция Шаркия, на около 115 км (70 мили) южно от столицата Мускат. Други три деца и шофьорът са били спасени. Съобщава се, че двама от тях са били транспортирани с хеликоптер на безопасно място, след като са били пометени на 600 метра от автобуса.

Съветът на министрите на султаната заяви, че е „изпълнен със скръб“ за смъртта и изпрати своите съболезнования на семействата на жертвите.

Валежите в Оман са оскъдни. Средните годишни валежи варират от 150 до 300 мм на север, като повечето падат преди и след мусонните бури.

В часовете, последвали наводненията, някои потребители на социалните медии погрешно приписаха екстремното време единствено на неотдавнашните операции по засяване на облаци в страната. Засяването на облаци, когато самолети пръскат облаците с частици, за да предизвикат дъжд, се извършва в Обединените арабски емирства повече от 10 години. Експертите обаче твърдят, че това би имало незначителен ефект върху бурята и че фокусирането върху засяването на облаци е „подвеждащо“.

„ОАЕ имат действаща програма за засяване на облаци за увеличаване на валежите в тази суха част на света, но няма съществуваща технология, която да създаде или дори сериозно да промени този вид валеж“, каза проф. Маартен Амбаум от Университет на Рединг.

Метеорологът на „BBC“ Мат Тейлър също отбеляза, че бурята вече е била прогнозирана. Проливният дъжд удари също Саудитска Арабия и Бахрейн, където видеозаписи показаха автомобили, блокирани на наводнени пътища.

Много фактори допринасят за наводненията, но затоплящата се атмосфера, причинена от изменението на климата, прави екстремните валежи по-вероятни. Светът вече се е затоплил с около 1,1C от началото на индустриалната ера и температурите ще продължат да се повишават, освен ако правителствата по света не направят рязко намаляване на емисиите.

Рекордно количество дъжд падна в пустинята на ОАЕ и наводни Дубай

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments