С наближаването на лятото и повишаването на температурите в Европа все повече отпускари планират предстоящата почивка, след като прекараха месеци затворени по домовете си заради ограничителните мерки за борба с новия коронавирус, предаде “CNN”.
През изминалата седмица Европейският съюз обяви нов план за “предоставянето на шанс на европейците за така нужните почивка и свеж въздух”, който включва препоръки за отварянето на вътрешните граници, възстановяването на железопътния, сухоземния, въздушния и морския транспорт, които същевременно да съдействат и за възстановяването на туризма. Същевременно обаче властите се сблъскаха с прилив на туристи и местни жители на едни от най-популярните локации – плажовете.
В сряда, няколко дни след като Франция облекчи ограничителните мерки и отвори стотици плажове, Морбиан в провинцията Бретан затвори пет плажа заради “недопустимо поведение” на плажуващите, отказали да спазват наложените мерки за социална дистанция. Междувременно властите в крайбрежната холандска провинция Зеланд в сряда временно затвориха всички междуградски пътища в региона до 1 юни заради очакваното слънчево време и прилив на почиващи.
В Барселона, Испания, властите предупредиха гражданите да се придържат към графиците за посещаване на плажовете, докато във Великобритания, малко преди националния празник в понеделник, управите на крайбрежните градове призоваха жителите да не се струпват.
Лято, но с ограничения
Експертът по туризъм Тони Джонсън коментира за “CNN”, че с наближаването на летния сезон хората неминуемо ще се впуснат към крайбрежните ивици, било то у дома или в чужбина. Той смята, че властите следва да изготвят ясна стратегия за справянето с притока на туристи и очакваните стълкновения с наближаването на сезона.
“Без значение дали ще се случи този уикенд или в средата на юли, стълкновения ще има, което е неизбежно предвид хубавото време и атрактивните локации на континента. Рано или късно ще трябва да се изправим пред проблема”, коментира Джонсън, който е и началник на департамента по хотелиерство, туризъм и отдих към технологичния институт Атлон.
Той смята, че вместо да се налага директна забрана върху туризма, властите следва да насърчават адекватното поведение сред плажуващите, като евентуална забраната по-скоро би “отложила проблема”. Местните управи в някои страни вече започнаха да упоменават насоки за поведението на очакващите отваряне плажове.
В страната с най-стриктните мерки в Европа – Испания, министърът на туризма Рейс Марото коментира за местния ежедневник “El Paris”, че страната обмисля стратегии за “различни сценарии”, свързани с плажуващите.
“Трябва да сме сигурни, че сезонът ще започне за международните туристи и че всеки пристигащ в Испания ще се чувства на сигурност”, коментира Марото в интервю за вестника.
“По отношение до колко ще можем да се наслаждаваме на плуването, вече работим върху различни сценарии”, добавя той.
Властите в средиземноморския град Канет де Беренгер, намиращ се северно от Валенсия, ще допускат до 5 000 плажуващи на местния плаж, което е около половината от реалния му капацитет. В Санксенксо, Галисия, дезинфекциращи машини ще са обичайна гледка на плажовете, като ще дезинфекцират редовно и обществените тоалетни и душове. Местните власти във френски региони като Ландс в Нова Аквитания към момента са отворили плажовете само за спортни и физически активности.
Джонсън коментира за “CNN”, че с толкова много региони и конкретно в Испания, Италия, Франция и Гърция, зависещи от туристическата индустрия, мерките следва да призовават за добра хигиена на обществени места, особено в тоалетни и къмпинги.
“В туризма има заети около 330 милиона души. Балансът между оправдаването на техните очаквания и нуждите за безопасен туризъм ще представлява голямо предизвикателство предвид ситуацията с COVID-19”, смята той.
Промяна на навиците
Със затоплянето на времето експертите се опасяват, че склонността на гражданите за придържане към мерките за социална дистанция ще започне да се изправя. Скорошно изследване на университет в Лондон сочи, че по-малко от 50% от запитаните под 30-годишна възраст се придържат стриктно към ограничителните мерки.
Сузан Миши, професор по физиологическо здраве към “UGL”, коментира за “CNN”, че има доказателства от цял свят, че дългосрочните ограничителни мерки спират да се спазват най-често заради скука, фрустрация, депресия и тревожност.
“Ако се замислим върху психологията на проблема, ще трябва да поставим на кантар предимствата и недостатъците от излизането навън и оставането вкъщи. Аргументите против излизането и прекарването на време с приятели е, че все още има пандемия, а вирусът се разпространява лесно”, смята тя.
Тя добавя обаче, че хубавото време може да наклони везните в полза на излизане.
“Предвид това обаче, трябва да споменем, че по-голямата част от заразяването става в затворени пространства, не навън. Това е и проблемът”, добавя тя.
Хората, за да се придържат към мерките за социална дистанция, трябва да имат изградено високо чувство на социална отговорност по отношение на COVID-19, както и да имат вяра във властите, коментира тя. Според нея правителствата трябва да бъдат крайно ясни и точни в посланията си през сезона. “Трябва да се знае с точност кой, какво и кога има право да прави”.
Рискът от вторична вълна
Макар и смъртността на дневна база да спадна в много европейски страни, експертите предупреждават, че все още съществува рискът от вторична вълна. Пол Хънтър, професор по здравеопазване към университета Източна Англия, коментира за “CNN”, че рискът от предаване на вируса в открити пространства е нисък, но съветва за спазване на социалната дистанция и висока хигиена.
Рискът от разпространяване на вируса зависи до колко хора ще се събират на групи и как ще си взаимодействат, смята той. Визирайки Великобритания, която наскоро беляза спад в смъртните случаи, Хънтър коментира: “Бяхме свидетели на резки спадове от последните три, четири седмици, ако не и по-вече, но рискът на лично ниво остава същия”.
“Същевременно, ако хората започнат да се приготвят за почивка и да изпълват кръчмите при евентуално засилване на заболелите, рискът от вторична вълна става критичен”, предупреждава той.
“Опасността с отварянето на страните е, че може да се придвижим от първична към вторична вълна”, завършва той.