Хиляди българи с увреждания са останали без лични асистенти от 1 януари 2020 година. За това алармира омбудсманът Диана Ковачева. Тя е изпратила писмо по въпроса до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева. В него Ковачева настоява да бъдат предприети спешни мерки за разрешаване на въпроса.
В момента хиляди нуждаещи се хора с увреждания не могат да посрещнат ежедневните си нужди, да си осигурят храна и лечение.
За този проблем всеки ден търсят омбудсмана десетки граждани на „горещата линия“. Те отправят и жалби до институцията, съобщиха от пресцентъра.
Оттам обясниха, че до 31 декември 2019 година хората, които не попадат в обхвата на Закона за личната помощ, са ползвали услугата „Личен асистент“, която се предоставя от общините по силата на две постановления на правителството.
До момента услугите „Личен асистент“ и „Помощник-възпитател“ са се предоставяли и по Национална програма „Асистенти на хора с увреждания“. От 1 януари 2020 година обаче договорите на личните асистенти са били прекратени и не са били подновени.
Липсва и всякаква информация какво ще се случва оттук-нататък.
Според Закона за личната помощ хората с увреждания трябва да получат асистентска подкрепа след оценка на индивидуалните им потребности. От действието на нормативната уредба обаче са изключени тези, за които няма решение на ТЕЛК/НЕЛК. Затова омбудсманът призова институциите да предприемат спешни действия.
Липсата на осигурени лични асистенти нарушава правата на засегнатите граждани и е в нарушение на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Освен това личните асистенти са оставени без доходи за неясен период от време.