Хиляди протестират срещу грузинския Закон за „чуждестранните агенти“

0
49
Полиция на протест
Полиция на протест. Снимка: Pixabay, Архив

Протестиращи са влезли в остри сблъсъци с полицията в столицата на Грузия Тбилиси, след като стана ясно, че парламентът е подкрепил спорен проектозакон, който според критиците ограничава свободата на печата и потиска гражданското общество. Полицията за борба с масовите безредици е прибягнала до използването на водно оръдие и лютив спрей, за да разпръсне тълпата пред сградата на парламента. Някои от протестиращите са били забелязани да падат на земята и да кашлят, докато други са развявали знамена на ЕС и Грузия. Правителството съобщи, че няколко полицаи са били ранени, а полицейското оборудване е било повредено.

Законопроектът се превърна в обект на гневни критики от страна на международната общност, тъй като според него неправителствените организации (НПО) и независимите медии, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, трябва да се обявят за чуждестранни агенти. Опозицията го определи като закон в руски стил, който ще заклейми и ще потисне активното гражданско общество и независимите медии в Грузия. Недоволните граждани обявиха, че по-късно днес отново ще бъдат проведени протести пред парламента.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви, че проектозаконът ще повлияе негативно на Грузия и ще засегне някои от правата, които са в основата на стремежите на грузинския народ.

Понастоящем ЕС разглежда молбата на Грузия за получаване на статут на страна кандидатка за членство в блока. По повод на това върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че законопроектът е „несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС“.

През 2012 г. Русия прие своя версия на подобен закон за „чуждестранните агенти“, като през годините го разшири, насочвайки го към финансирани от Запада неправителствени организации и медии с цел да ги потисне.

„Законът е руски, както всички знаем. Ние не искаме да сме част от бившия Съветски съюз, искаме да сме част от Европейския съюз, искаме да сме прозападни,“, сподели един от протестиращите пред информационна агенция “Reuters”.

По време на посещението си в Ню Йорк грузинската лидерка Саломе Зурабишвили изрази подкрепата си към протестиращите чрез видеозапис: „Аз съм на ваша страна. Днес вие представлявате свободна Грузия. Грузия, която вижда своето бъдеще в Европа, и няма да позволи на никого да й отнеме това бъдеще.“

Въпреки несъгласието на президента обаче в сградата на парламента 76 депутати от управляващата партия „Грузинска мечта“ дадоха първоначалната си подкрепа за новия проектозакон, който по техни думи цели „прозрачност на чуждестранното влияние“. В понеделник изслушването в комисията по предложения закон завърши с разгорещен спор. Противниците на предложението твърдят, че с приемането на закона Грузия ще се присъедини към списъка на недемократичните и авторитарни постсъветски държави като Беларус, Таджикистан и Азербайджан, които са копирали руския закон за ограничаване на дейността на НПО.

Посолството на САЩ излезе с изявление, в което определи проведеното гласуване за предложението като „мрачен ден за демокрацията в Грузия“. Изявлението гласи още, че приемането от парламента на „тези вдъхновени от Кремъл закони е несъвместимо с ясното желание на грузинския народ за европейска интеграция и демократично развитие“.

Двата законопроекта – за „прозрачността на чуждестранните агенти“ и за „регистрацията на чуждестранните агенти“ са били внесени в парламента от откритото антизападното движение „Народна сила“, близък съюзник на управляващата партия „Грузинска мечта“. Представителите на движението твърдят, че вторият законопроект е точен аналог на американския Закон за регистрация на чуждестранните агенти. „Грузинска мечта“ обяви, че подкрепя промените, тъй като такива закони са необходими за подобряване на прозрачността в страната.

Повечето протестиращи и опозицията в страната се опасяват, че приемането на новия закон ще сложи край на дългогодишната амбиция на Грузия да се присъедини към ЕС. Над 80% от населението на Грузия подкрепя европейската перспектива на страната, която е залегнала и в нейната конституцията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments