В импровизиран лагер за хора, принудително разселени заради наводненията в Демократична република Конго /ДР Конгло/, баща на три деца на име Киприан Сека с тревога наблюдава как бебето му дреме на пода на претъпкана палатка и се чуди дали някога ще успее да се върне в дома си, пише “Reuters”.
В края на декември проливните дъждове повишиха нивото на река Конго до най-високото ниво от над 60 години насам и принудиха около 500 000 души да избягат от домовете си заради покачващите се води.
„Измина почти месец, откакто напуснахме домовете си заради наводненията. Страдаме“, споделя Сека, който се намира в лагера на територията на католическа църква, разположен в покрайнините на столицата Киншаса. Подобно на много други, семейството на мъжа също е изгубило почти цялото си имущество, докато се е опитвало да се спаси от бедствието. Тъй като някои райони все още са под вода, около 2400 души са били настанени в този лагер, като продължават да прииждат и нови хора. Много от тях са принудени да спят навън на земята поради липса на място в общите палатки.
„Нощта тук е ужасна. Има много хора, претъпкано е, задушно е, не можеш да дишаш“, казва възрастна жена на име Пансел Мото Памба, показвайки парчето рогозка, което използва като легло.
В момента 16 от 26-те конгоански провинции се борят с тежките последици от наводненията, при които са загинали най-малко 221 души, разрушени са десетки хиляди домове, а уязвимите общности са изложени на повишен риск от малария и коремен тиф, съобщиха местните власти и медицинската благотворителна организация „Лекари без граници“. Мащабът на извънредната ситуация изтъква спешната необходимост от подобряване на управлението и реагирането на страната при наводнения, особено в района на столицата, твърди хидрологът Рафаел Чиманга от Университета в Киншаса.
„Страхът е огромен за Киншаса, която получава кумулативния поток на целия басейн на Конго“, коментира още експертът и допълни, че високите нива на обезлесяване в страната също влошават въздействието на проливните дъждове.
Според платформата „Global Forest Watch“ през 2022 г. Конго е била на второ място в света по степен на загуба на дървесна покривка след Бразилия. Това засилва риска от обилни наводнения, тъй като короните и корените на гората задържат дъждовната вода и намаляват притока в реките.
По-мащабните наводнения могат да застрашат живота на 83 милиона души, живеещи в близост до голяма река, която е част от басейна на Конго.
„Това, което видяхме, вероятно ще се влоши, предвид данните от анализите. Навлязохме във влажен период, през който вероятно ще станем свидетели на все повече подобни явления“, предупреждава още Чиманга.