
Те са известни като „жабешки мъже“ – затворници, които са принудени да спят на пода на затворите в Доминиканската република, често до препълнени тоалетни или до дупки в земята, които служат за такива, пише „Асошиейтед прес“.
Хиляди от тях са натъпкани в силно пренаселените затвори в страната, някои от които работят със седем пъти по-голям капацитет. Повечето от тях се намират там, без да са били обвинени в извършване на престъпление, а активистите предупреждават, че са изправени пред нечовешки условия и липса на медицински грижи.
Въпреки обещанията за подобряване на системата, критиците твърдят, че Доминиканската република продължава да настоява и да разрешава предварителното задържане по почти всички наказателни дела, по които не са повдигнати обвинения, и е направила малко промени, тъй като проблемите в затворите продължават да се задълбочават. Родолфо Валентин Сантос, директор на Националната служба за обществена защита на Доминиканската република, коментира:
„Затворите са се превърнали в ничия земя.“
По данни на Националната служба за обществена защита над 60 % от около 26 000 затворници в страната се намират в превантивен арест, без да им бъдат повдигнати обвинения. Поддръжниците твърдят, че мярката има за цел да защити обществото и дава на властите време да съберат доказателства по дадено дело.
Някои от задържаните обаче са прекарали в затвора до 20 години, без да са били признати за виновни в извършване на престъпление, казва Валентин. Той отбеляза, че Конституцията и Наказателният кодекс на страната постановяват, че превантивното задържане е „изключителна“ мярка. Съществуват шест други мерки, които не включват лишаване от свобода, включително освобождаване под гаранция, но според Валентин те се използват рядко.
„Имаме ситуация“
В един неотдавнашен следобед Дарвин Луго и Ясон Гусман излизат от националния затвор „Ла Виктория“ в североизточния край на обширната столица Санто Доминго.
Затворът е построен за максимум 2100 затворници, но в него се намират над 7000 от тях, като повече от 3300 са в предварителен арест, по данни на Националната служба за обществена защита. Това е най-старият и най-населеният затвор в страната.
„Трябва да внимаваш за живота си“, твърди Луго, който заедно с Гусман е посетил няколко приятели, задържани там, някои от които са в предварителния арест.
„Има много от тях, които не се справят добре“, казва Гусман за затворниците там. Той призна:
„Свидетели сме на изключителна окаяност.“
Те казаха, че приятелите им, които са прекарали повече от пет години в затвора там, са с добри връзки и само от време на време искат пари или молят да им бъде заредена SIM картата на мобилния телефон.
Миналата година най-малко 11 затворници загинаха в „Ла Виктория“ след късо съединение в килия, което предизвика пожар и експлозия. Това беше един от най-смъртоносните пожари в затворите в страната от 2005 г. насам, когато в източния град Хигуей загинаха най-малко 134 затворници, след като съперничещи си банди подпалиха леглата им.
След миналогодишния пожар в затвора „Ла Виктория“ президентът на Доминикана Луис Абинадер назначи бившия директор на затворите Роберто Сантана за ръководител на комисия, натоварена със задачата да преразгледа и подобри състоянието на повече от 40-те затвора в страната.
„Трябва да признаем, господа, че във всички затвори в страната имаме проблемна ситуация“, заяви Абинадер, когато обяви назначението през март миналата година. Той също така обяви, че парите, възстановени от дела за корупция, ще помогнат за финансирането на изграждането на нови затвори.
Сантана отдавна призовава за закриването на затворите „Ла Виктория“ и „15 де Азуа“, разположени в западния регион на страната. Ръководената от него комисия работи по тези и други монументални задачи, без външна намеса, изтъкна той. Сантана, който преди това е обучавал персонала на новите затвори, построени в началото на 2000 г., подчерта:
„Ние не приемаме заповеди от политици или от когото и да било“
Сантана, който някога е бил председател на Федерацията на доминиканските студенти през 70-те години на миналия век, е бил арестуван многократно по времето на президента Хоакин Балагер, известен с това, че политическите си опоненти и дисиденти хвърля в затвора, а понякога и убива.
Сантана познава от първа ръка условията в Ла Виктория – там той прекарва две години в карцер.
„На ръба на срива“
В началото на 2000 г. Доминиканската република започва да строи 21 нови затвора, за да подобри условията. В тях работят обучени служители, а не полицаи и войници, които контролират останалите 19 затвора в страната.
Според Националната комисия по правата на човека на Доминиканската република обаче условията в новите затвори са се влошили.
„Затворническата система на Доминиканската република е на ръба на колапса“, се казва в последния наличен доклад на комисията за 2023 г.
Затворите в цялата страна са пренаселени. В килиите липсват бани, естествена светлина и вентилация, което води до влошаване на здравословното състояние. Около 5000 затворници са болни от различни заболявания – от сърдечни проблеми до рак и ХИВ, но получават само най-основните лекарства, ако изобщо получават такива, а в някои затвори няма медицински персонал, твърди Валентин, чиято служба издава годишен задълбочен доклад за условията във всички затвори.
В доклада си за 2023 г., последната налична година, службата му призовава за закриване на затвори, включително един в северния крайбрежен град Нагуа.
„Степента на пренаселеност… прави невъзможно постигането на истинска рехабилитация на затворниците, тъй като те са забравени от държавата“, се казва в доклада. И се уточнява:
„При условията, в които се намират, е очевидно, че те са третирани като предмети, а не като човешки същества, надарени с права.“
Валентин заяви:
„Друг затвор е толкова препълнен, че правителството държи затворниците на открито в камиони с метални покриви, които се пекат под слънцето, което предизвиква съдебни дела.“
Говорителят на полковник Роберто Ернандес Базилио, директор на затворите, не отговори на молбата за интервю. Ернандес вече е заявявал, че службата му предприема мерки за подобряване на условията.
Междувременно доминиканският главен прокурор Мириам Жерман Брито неведнъж се е изказвала против предварителното задържане, но отбеляза, че решението е в ръцете на съдиите. Говорител на Герман заяви, че тя не дава интервюта за медиите.
И Сантана, и Валентин заявиха, че според тях корупцията в правителството е една от причините страната да се бави с цялостната промяна на системата, като обвиниха войниците и полицаите, които управляват затворите, че се облагодетелстват от незаконни дейности.
Публичната корупция също така накара властите да спрат строителството на един дългоочакван затвор през последните години, който се очакваше да намали пренаселеността.
Въпреки че полупостроеният затвор се руши, Сантана заяви, че очаква до 2028 г. да бъдат построени 25 нови затвора с капацитет над 20 000 затворници.
Въпреки че се очаква те да помогнат за намаляване на пренаселеността, опасенията остават. Активистите отбелязват, че затворниците не се освобождават, дори когато съдия ги е освободил законно.
Националната комисия по правата на човека отбелязва, че около 2700 затворници все още са в затвора, тъй като документите им са парализирани в натоварените съдилища. В същото време стотици други остават в затвора, въпреки че са официално освободени, защото дължат пари на правителството и не могат да платят глобите, постановени от съдията.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм