„Хизбула“ обеща да продължи борбата след смъртта на Насрала

По данни на Министерството на здравеопазването през последните две седмици в страната са убити над 1000 души

0
69
'Хизбула", флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

В понеделник изпълняващият длъжността лидер на „Хизбула“ се зарече да продължи да се бори с Израел и заяви, че ливанската войнствена групировка е готова за дълга борба, дори след като голяма част от висшето ѝ командване беше унищожена, включително лидерът ѝ Хасан Насрала, предава „Асошиейтед прес“.

През последните 10 дни израелските удари убиха Насрала и шестима от неговите висши командири и служители и поразиха, според военните, хиляди цели на бойците в голяма част от Ливан. По данни на Министерството на здравеопазването през последните две седмици в страната са убити над 1000 души, като близо една четвърт от тях са жени и деца.

Рано в понеделник въздушен удар нанесе удар по жилищна сграда в центъра на Бейрут, унищожи един апартамент, повреди други и уби трима палестински бойци, като Израел сякаш изпрати ясно послание, че никоя част на Ливан не е извън границите.

Въпреки тежкия удар, който „Хизбула“ понесе през последните седмици, изпълняващият длъжността лидер Наим Касем заяви в телевизионно изявление, че ако Израел реши да започне сухопътна офанзива, бойците на групировката са готови. Той заяви, че убитите командири вече са заменени.

„Израел не успя да повлияе на нашите /военни/ способности“, каза Касем в телевизионно изявление, което е първият случай, в който се вижда високопоставен представител на „Хизбула“ след убийството на Насрала. Той продължи:

„Има заместник-командири и има заместници, в случай че командир бъде ранен на някой пост.“

Той добави, че „Хизбула“, която воюваше с Израел до задънена улица в едномесечната им война през 2006 г., очаква, че „битката може да бъде дълга“.

Член-основател на бойната групировка, дългогодишен заместник на Насрала, Касем ще остане на поста си, докато ръководството на групировката избере негов заместник. Човекът, който се очаква да заеме висшия пост, е Хашем Сафидине, братовчед на Насрала, който ръководи политическите дела на „Хизбула“.

Възможностите на „Хизбула“ са неясни след поредица от сериозни удари

През последната седмица „Хизбула“ значително увеличи ракетните си атаки до няколкостотин дневно, но повечето от тях бяха прехванати или падаха в открити райони. Няколко души са били ранени в Израел. Откакто на 19 септември близо до границата бяха убити двама войници, не е имало жертви.

Възможностите на „Хизбула“ обаче остават неясни.

Още преди две седмици удар като този в понеделник в центъра на Бейрут – извън основните райони, в които действа „Хизбула“, и в близост до оживен транспортен възел, който обикновено е претъпкан с автобуси, таксита и микробуси – щеше да се разглежда като сериозна ескалация и вероятно щеше да бъде последван от удар на „Хизбула“ с далечен обсег в Израел.

Но негласните правила на дългогодишния конфликт изглежда вече не са в сила.

Възможно е „Хизбула“ да се въздържа, за да пести ресурси за по-голяма битка, включително за заплаха от израелска сухопътна инвазия. Но е възможно и бойната групировка да е в безпорядък, след като израелското разузнаване очевидно е проникнало в най-високите ѝ нива.

Министърът на отбраната Йоав Галант, който се срещна с израелски войници в понеделник, заяви, че Израел ще „използва всички възможности, с които разполагаме“, намеквайки за сухопътна операция.

„Вие сте част от тези усилия“, добави той.

През изминалата седмица Израел често се насочваше към южните предградия на Бейрут, където „Хизбула“ има силно присъствие – включително масирания удар в петък, при който беше убит Насрала – но не беше удрял места, намиращи се по-близо до центъра на града.

При удара в понеделник рано сутринта бяха убити трима членове на Народния фронт за освобождение на Палестина – малка лява фракция, която не е участвала съществено в месеците на сражения между Израел и „Хизбула“ в Ливан. Израел не е заявил за удара, но се предполага, че той е извършен от него.

Също в понеделник „Хамас“ обяви, че нейният висш командир в Ливан Фатах Шариф е бил убит заедно със семейството си при въздушен удар по бежанския лагер Ал-Бус в южния пристанищен град Тир. Израелските военни потвърдиха, че са се прицелили в него.

Агенцията на ООН за палестинските бежанци съобщи, че Шариф е бил неин служител и през март е бил пуснат в административен отпуск без заплащане, тъй като е разследвала твърдения за политическата му дейност. Израел обвинява агенцията, известна като UNRWA, във връзки с палестински войнствени групировки, докато агенцията твърди, че се придържа към неутралитет и работи за предотвратяване на подобно проникване.

„Хизбула“ започна да изстрелва ракети, безпилотни самолети и ракети към Северен Израел, след като на 7 октомври нападението на „Хамас“ от Газа към Израел предизвика войната в палестинската територия. „Хизбула“ и „Хамас“ са съюзници и двете са подкрепяни от Иран, а „Хизбула“ заяви, че ще продължи атаките в знак на солидарност с палестинците, докато не бъде прекратено огъня в Газа.

Израел отговори на ракетите с въздушни удари в Ливан, където е базирана „Хизбула“, и през последната година боевете постоянно се засилваха. Ливанското правителство твърди, че сраженията може да са довели до разселването на до един милион души, въпреки че оценката на ООН е за около 200 000 души.

Десетки хиляди израелци също са били разселени. Израел обеща да продължи да се бие, докато атаките не спрат и гражданите му не могат да се върнат по домовете си. Израел не проявява интерес към призивите за прекратяване на огъня, докато окървавява дългогодишен враг.

Съединените щати и техните съюзници призоваха за прекратяване на огъня с надеждата да се избегне по-нататъшна ескалация, която може да привлече Иран и да предизвика по-широка война. Но израелският министър-председател Бенямин Нетаняху не проявява особен интерес, тъй като страната му трупа военни успехи срещу дългогодишен враг.

Някои израелци избухнаха в спонтанни празненства след обявяването на смъртта на Насрала. Бяха разпространени видеоклипове, на които се вижда как тълпи в барове пеят песен на иврит, осмиваща го. Водещ на новините по про-Нетаняху станция пееше и танцуваше, докато аудиторията в студиото се присъединяваше към него, а коментатор по най-голямата израелска телевизия предлагаше на събеседниците си празнични снимки.

Ливанският министър-председател Наджиб Микати заяви, че страната се ангажира с незабавно прекратяване на огъня, последвано от разполагане на ливански войски в южната част на страната, в съответствие с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на войната от 2006 г., но така и не беше приложена изцяло.

Микати говори след среща с френския външен министър Жан-Ноел Баро. Франция, която има тесни връзки с Ливан, се присъедини към САЩ в призива за прекратяване на огъня.

„Хизбула“, която може да се похвали с десетки хиляди закалени бойци и ракети с далечен обсег, способни да ударят всяка точка на Израел, отдавна се смята за най-мощната войнствена групировка в региона и за ключов партньор на Иран в заплашването и възпирането на Израел.

„Хизбула“ обаче никога не се е сблъсквала с нападение като това, което започна с усъвършенствана атака срещу пейджъри и уоки-токита в средата на септември, при която загинаха десетки хора, а около 3000 бяха ранени – включително много бойци, но и много цивилни.

Ще фалират ли ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“, ако няма извънредно заседание на НС?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments