Хижа „Родина“, разположена на 1566 метра надморска височина във Витоша, е едно от най-забележителните архитектурни постижения от междувоенния период в България. Построена между 1939 и 1942 г., тя се отличава със своя мащаб и оригинален стил, дело на архитектите Райна Дамянова и Атанас Делибашев, които даряват проекта на Българските държавни железници /БДЖ/.
Финансирана от Софийското железничарско туристическо дружество и Организацията на българските железничари и моряци, хижата е замислена като място за отдих на железничарите. Сградата е триетажна, с обща площ от 690 кв.м., включваща два апартамента и 58 легла в стаи със и без самостоятелен санитарен възел. На разположение са били столова, бар и зала за съвещания.
През годините хижата е била популярна сред туристите, благодарение на близостта си до местността „Златните мостове“ и Боянския водопад. Въпреки това, в периода 2003 – 2008 г. сградата е ипотекирана като част от серия заеми, изтеглени от ръководствата на БДЖ, които довеждат дружеството на ръба на фалита. Поради непогасяване на вноските, хижата е запорирана, а в края на 2016 г. е обявена за публична продан от частен съдебен изпълнител за около 1 млн. лв.
Днес хижа „Родина“ е изоставена и се руши, въпреки статута си на държавна собственост. Това поражда въпроси защо такъв ценен архитектурен паметник е оставен на произвола на съдбата. Граждански организации призовават за спешни мерки по възстановяването и опазването на хижата, за да може тя отново да служи на туристите и да напомня за богатото културно наследство на България.
И депутатите пътуват с влака: Иван Белчев по дебрите на родното БДЖ
[…] Хижа „Родина“ на БДЖ: Архитектурен шедьовър на Ви… […]