Президентът на Хондурас Ксиомара Кастро заяви във вторник, че е поискала от външния министър на страната да отвори официални отношения с Китай, оказвайки натиск върху Тайван преди противоречивото посещение на президента Цай Инг-вен в Съединените щати и Централна Америка, предава „Агенция Ройтерс“.
Китай не позволява на страните, с които има дипломатически отношения, да поддържат официални връзки с Тайван, който страната възприема като своя собствена територия без право на връзки между държави – позиция, която Тайван силно оспорва.
Кастро изтъкна идеята за започване на отношения с Китай и прекъсване на връзките с Тайван по време на предизборната си кампания, но коментира през януари 2022 г., че се надява да поддържа връзки с Тайван.
Ако централноамериканската държава прекрати отношенията си с Тайван, тя ще остави острова само с 13 дипломатически съюзници. Опозиционният депутат от Хондурас Томас Самбрано каза пред местната телевизия, че решението вероятно ще повлияе на отношенията на страната със САЩ, нейния основен търговски партньор, отбелязвайки, че много семейства зависят от парични преводи, изпращани от север.
САЩ нямат официални дипломатически връзки с Тайван, но са неговият най-важен международен поддръжник и доставчик на оръжия, постоянен източник на търкания в китайско-американските отношения. Във вторник пред местната телевизия външният министър на Хондурас Едуардо Рейна изтъкна:
„Трябва да гледаме на нещата много прагматично и да търсим най-добрата полза за народа на Хондурас.“
Изявлението на Кастро, направено в Twitter, идва преди планираното пътуване на Цай до Централна Америка следващия месец, където се очаква тя да посети Гватемала и Белиз. Възприето като чувствителна тема, тя ще премине през Съединените щати и ще се срещне с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти, което вероятно ще ядоса силно Китай.
Отговаряйки на депутатски въпроси в парламента в сряда, Чен Чин-кунг, който е заместник-ръководител на Бюрото за национална сигурност на Тайван, потвъди, че „абсолютно не изключва“ възможността Китай да се опита да упражни натиск преди пътуването на Цай.
Тайван обвини Китай, че е примамил своите съюзници с обещания за огромни суми заеми, което Пекин отрича. Външното министерство на Тайван пък заяви, че е изразило сериозна загриженост пред правителството на Хондурас и го е призовало да обмисли внимателно решението си и да не „попада в капана на Китай“.
Източник, запознат със ситуацията в Тайван, каза, че островът трябва да изчерпи „всички възможни средства“, за да поддържа дипломатически връзки с Хондурас.
„Поздравления, Хондурас“
Китайското външно министерство все още не е коментирало, но китайският посланик в Мексико Джан Рун написа в Twitter, че принципът за един Китай, според който Китай и Тайван са част от една държава, е консенсусът на международната общност. Джан заяви:
„Поздравления на Хондурас за това правилно решение да прегърне този принцип! Надяваме се, че то ще бъде изпълнено.“
През декември 2021 г. Никарагуа скъса дългогодишните си връзки с Тайван, преминавайки към Китай и обявявайки, че „Тайван е неотменна част от китайската територия“. По това време Държавният департамент на САЩ насърчи страните да поддържат връзките си с Тайван и каза, че решението на Никарагуа не отразява волята на народа, тъй като правителството не е свободно избрано. Държавният департамент на САЩ не отговори веднага на искане за коментар относно Хондурас.
Тайван може да загуби друг свой латиноамерикански съюзник в лицето на Парагвай, ако опозицията спечели президентските избори в края на април.
„Парагвай ще прекъсне връзките си с Тайван и ще отвори отношения с Китай.“
Това заяви кандидатът за президент на опозицията Ефраин Алегре, надявайки се да увеличи износа на соя и говеждо месо.