Полицията в Хонконг обвини 47 активисти в „подривна дейност“, с най-широката употреба досега на спорния закон за сигурността, който действа на територията, съобщава “BBC”.
На 47, сред група от 55 арестувани на разсъмване миналия месец, беше казано да се явят в полицейските участъци за задържане преди съдебните заседания в понеделник. Миналата година Пекин наложи закона, който криминализира „подривните“ актове, заявявайки, че това е необходимо за постигане на стабилност. Критиците твърдят, че новият закон е заглушил несъгласието и е лишил автономността на Хонконг.
Законът влезе в сила след поредица от масови продемократични протести през 2019 г., някои от които преминаха в насилие.
Кой е обвинен?
Да подадат сигнал в полицията е наредено на продемократични активисти, които са помогнали за провеждането на неофициални „първични“ избори миналия юни, за да изберат опозиционни кандидати за парламентарни избори през 2020 г., които след това са отложени. Китайски и хонконгски служители казват, че основното им провинение е опит за сваляне на правителството. Хонконгската полиция съобщи в изявление:
“Полицията днес следобед повдигна обвинение срещу 47 души … с едно преброяване за конспирация за извършване на подривна дейност.”
39 мъже и осем жени на възраст между 23 и 64 години трябва да се явят пред следствието в Уест Коулун в понеделник. Те са едни от най-известните борци за демокрация на територията. Сред тях има ветерани като Бени Тай, Джеймс То и Люнг Куок-ханг и по-млади протестиращи като Гуинет Хо, Сам Чунг и Лестър Шум. 33-годишният Джими Шам, ключов организатор на протестите през 2019 г., остана под наблюдение, докато не отиде в полицейското управление. Той сподели:
“Демокрацията никога не е дар от небето. Тя трябва да бъде спечелена от мнозина със силна воля. Ще останем силни и ще се борим за това, което искаме.”
Преди да се предаде, Гуинет Хо публикува:
“Надявам се, че всеки може да намери пътя си към спокойствие и след това да продължи напред с неукротима воля.”
Сам Чунг е на мнение:
“Надявам се, че никой няма да се откаже от Хонконг … Борете се.”
Обвиненията предвиждат максимален срок на затвор доживот. Гаранцията е малко вероятен изход. Бени Тай заяви, че шансовете му са „не твърде големи“. Към момента по Закона за сигурността са арестувани около 100 души, включително известния критик от Китай и медийния магнат Джими Лай, на когото е отказана гаранция и е в ареста в очакване на съдебен процес.
Все още не са започнали пробни периоди на задържане. Първият се очаква да бъде този на Тонг Ин-кит, който е обвинен, че е карал мотоциклета на полицейски служители миналия юли. Той се яви в съда през ноември, за да потвърди, че е невинен. Очаква се мъжът да бъде съден от трима съдии, а не от жури.
Amnesty International заяви, че януарските арести, задържали 55-имата обвиняеми, са “най-яростната демонстрация досега за това как Законът за националната сигурност е бил въоръжен, за да накаже всеки, който се осмели да оспори властта”.
Какво гласи Законът за националната сигурност?
Като бивша британска колония, Хонконг е върнат на Китай през 1997 г., но по принципа “една държава, две системи”. Трябваше да гарантира определени свободи за територията – включително свобода на събранията и словото, независима съдебна система и някои демократични права – каквито континентален Китай няма.
Но Законът за националната сигурност намали автономията на Хонконг и улесни наказването на демонстрантите. Законодателството въведе нови престъпления, включително наказания до доживотен затвор. Всеки, за когото се установи, че е направил заговор с чужденци, за да предизвика “омраза” към китайското правителство или властите в Хонконг, може да е извършил престъпление.
Процесите могат да се провеждат тайно и без съдебни заседатели, а делата могат да бъдат поети от властите на континента. Персоналът за сигурност на континента може законно да действа в Хонконг безнаказано. След въвеждането на закона редица продемократични групи се разпаднаха от страх за тяхната безопасност.