Хонконг призна 14 продемократични активисти за виновни в подривна дейност в най-мащабното досега прилагане на наложения от Китай Закон за националната сигурност, съобщава „BBC“. Сред тях са бившите депутати Лен Куог-хунг и Хелена Уонг, превърналата се в журналистка Гуинет Хо и обикновени граждани, които се присъединиха към масовите протести през 2019 г., като медицинската сестра Уини Ю.
Те бяха сред 47-те активисти, обвинени в опит за „сваляне“ на правителството чрез организиране на неофициални първични избори през 2020 г. за избор на кандидати, които могат да се кандидатират за поста. Те са щели да „създадат конституционна криза за Хонконг, ако наистина са били избрани в законодателния орган, постанови съдът в четвъртък.
Групи за защита на правата и няколко западни държави осъдиха присъдата, като повториха опасенията си, че преследванията са „политически мотивирани“. Ето какво коментира Набила Масрали, говорител на ЕС по въпросите на външните работи:
„Осъдителната присъда… бележи по-нататъшно влошаване на основните свободи и демократичното участие в Хонконг.“
Външният министър Пени Уонг заяви, че Австралия е изразила категоричните си възражения пред властите на Хонконг относно продължаващото широко прилагане на законодателството за национална сигурност за арестуване и оказване на натиск върху продемократични фигури, опозиционни групи, медии, синдикати и гражданско общество. Един от осъдените активисти Гордън Нг е австралийски гражданин.
В четвъртък трима съдии от Върховния съд Андрю Чан, Алекс Лий и Джони Чан се съгласиха с доводите на прокуратурата, че ако продемократичните кандидати бяха избрани, те щяха да се опитат „да наложат вето или да откажат да приемат всички бюджети“, внесени от правителството на Хонконг. Според съда тези и други действия биха довели до „сериозна намеса, нарушаване или подкопаване на изпълнението на задълженията и функциите в съответствие със закона от страна на правителството на (Хонконг)“. Като доказателство съдът цитира писма и агитационни материали, намерени в домовете на обвиняемите и на техните устройства, когато те са били арестувани преди повече от три години.
Съдът оправдава двама от обвиняемите – бившите районни съветници Лорънс Лау и Ли Юе-Шун – като заявява, че „не може да бъде сигурен“, че те са „участници в схемата“ или че са имали „намерение да подкопаят държавната власт“. Министерството на правосъдието обаче каза, че ще обжалва оправдателните присъди.
47-те души са някои от най-известните имена в продемократичното движение, датиращо от 2014 г., когато хиляди хора протестираха за свободни и честни избори.
„Те капсулират разнообразния и всеобщ копнеж за демокрация и свобода сред гражданите на Хонконг“, заяви пред медията Саймън Ченг, който беше обвинен в нарушаване на НСЛ. Той избяга от Хонконг и оттогава получи убежище в Обединеното кралство.
Случаят привлече огромно внимание като поредното изпитание за гражданските свободи в Хонконг под управлението на Пекин. Заедно със съдебния процес срещу милиардера Джими Лай, то привлече вниманието към нарастващите критики, че Законът за националната сигурност (ЗНСС) се използва за потискане на инакомислието. Китай обаче твърди, че законът е възстановил стабилността в града след протестите през 2019 г. и е от съществено значение за поддържането на реда.
В отговор на присъдата в четвъртък Министерството на външните работи на Пекин заяви:
„Хонконг е общество, основано на върховенството на закона… Никой не може да извършва незаконни дейности под знамето на демокрацията и да се опитва да избегне правните санкции.“
„Решително се противопоставяме на това определени държави да се намесват във вътрешните работи на Китай и да очернят или подкопават правната система на Хонконг чрез отделни съдебни дела“, изтъкна говорителката на министерството Мао Нин.
Служителите на Хонконг приветстват почти 100-процентовия процент на осъдителни присъди, но правни експерти твърдят, че това показва как тя се използва за заглушаване на инакомислието – близо 300 души са били арестувани по нея за най-различни деяния.
Очаква се присъдата да бъде произнесена по-късно, включително и за останалите 31 души, които са се признали за виновни. За подривна дейност се предвижда максимална присъда от доживотен затвор и не е ясно дали признаването на вината дава право на намалена присъда по силата на NSL. Ченг подчерта:
„Много от признанията за вина „вероятно са взети като прагматично решение, тъй като активистите признават, че шансовете им за справедлив съдебен процес са малки.“
Той добави:
„Това е трагично отражение на начина, по който активистите са принуждавани да правят отстъпки, само за да намалят тежестта на наказанието си при един все по-авторитарен режим.“
„Какво престъпление е извършил?“
„И двамата обичаме независимостта, откритостта и свободата. Какво престъпление е извършил той?“ – споделя Ванеса Чан, чийто съпруг Леунг Куок-хунг е един от признатите за виновни в четвъртък. Чан, самата тя активистка, и още няколко души искаха да организират протест, но бяха спрени от полицията пред строго охраняваната сграда на съда. Преди произнасянето на присъдата Чан заяви пред „BBC“ Chinese:
„Знам, че той се чувства нещастен, точно както и аз“.
В продължение на десетилетия Люн, по-известен като Дългокосия заради характерната си прическа, беше най-упоритият дисидент в Хонконг. Няколко пъти е вкарван в затвора за антиправителствени протести, но този път е различно, казва г-жа Чан, която го посещава в затвора само за 15 минути всеки ден.
„През 2010 г. социалната среда беше напълно различна… Продемократичното движение напредваше. Да бъдеш в затвора беше просто малка спънка… Хората чувстваха, че има какво да направят, след като бъдат освободени от затвора.“
Сега, казва тя, дори когато най-накрая излезе от затвора, той „ще бъде освободен само от малък затвор в голям затвор“.
Двойката, и двамата на 60 години, се оженили само няколко месеца преди той да бъде задържан в началото на 2021 г. Оттогава той е в затвора. Желанието на социалния работник Хендрик Луи да „допринесе за обществото“ го е вкарало в затвора, казва Елза Ву, неговата приемна майка. Луи е сред 31-те души, които се признават за виновни – и той е един от тези, които се състезават в неофициалните първични избори, които са в основата на делото.
„Той видя много социални проблеми, затова си помисли: „Защо да не се кандидатирам на изборите“, споделя тя и добавя, че се е надявала той да има по-лесен живот след трудното си детство. Жената продължи:
„Щеше да е по-добре, ако просто беше продължил да работи като социален работник“.
„Изпитание за продемократичното движение в Хонконг“
Неофициалният първичен етап на делото е проведен през юли 2020 г., въпреки предупрежденията на длъжностни лица, че може да наруши Закона за националната сигурност. Но повече от 600 000 хонконгци гласуваха, за да изберат кандидати на опозицията, които биха могли да се кандидатират на предстоящите избори за Законодателния съвет или LegCo, минипарламента на Хонконг. Изборите обаче бяха отложени и когато най-накрая бяха проведени през декември 2021 г. след спорни реформи, пропекинските кандидати се домогнаха до властта. Само 30% от жителите на града са гласували. Новите закони позволиха на Пекин да проверява кой може да се кандидатира за поста, а много от най-изявените опозиционни депутати вече бяха изправени пред обвинения по Закона за националната сигурност.
Властите защитиха преследването на 47-те активисти, като заявиха, че те са имали „порочен заговор“ за подкопаване на правителството. Процесът обаче беше противоречив. Законът за националната сигурност позволява той да бъде решен от трима съдии, избрани от правителството на Хонконг, вместо от съдебно жури, което се разглежда като отклонение от традициите на общото право на града.
Повечето от обвиняемите са в затвора от арестуването им през януари 2021 г. – въпреки че процесът започна едва в началото на 2023 г. Беше им отказано освобождаване под гаранция, а предварителното задържане скоро се превърна в норма при делата по Закона за националната сигурност.
Още първото заседание за освобождаване под гаранция се проточило четири дни, като на обвиняемите била отказана възможността да се преоблекат или дори да вземат душ. По-късно десет от тях припаднаха, а няколко бяха изпратени в болница.
Това беше „съдебен процес срещу продемократичното движение в Хонконг“, казва пред „BBC“ Ерик Лай, научен сътрудник в Центъра за азиатско право в Джорджтаун. Съни Чунг, който също се кандидатира на първичните избори през юли 2020 г., но избяга от града, подчерта:
„Тези присъди на практика заличават цялата политическа опозиция в Хонконг.“
Сега в изгнание в САЩ той каза, че му липсват неговите колеги активисти:
„Мечтая за моите връстници, които заедно се бореха за демокрацията. Вината на оцелелите е огромна“.