В Хонконг са арестувани двама души, включително мъж, носещ флаг, който апелира към независимост, след като влезе в сила новият закон за антипротести, наложен от Пекин, твърдят служители. Полицията е използвала лютив спрей, за да
разпръсне някои протестиращи, събрали се да отбележат 23 години от края на британското управление.
Законът за националната сигурност е насочен към отцепването или разделянето, подривната дейност и тероризма, като са предвидени тежки наказания, включително доживотен затвор. Според критиците клаузите му нарушават някои човешки свободи, за които се предполага, че са гарантирани от Китай.
Ежегодното продемократично шествие за отбелязване на годишнината беше забранено за първи път от властите, които се позоваха на мерките, свързани с COVID-19, непозволяващи струпване на едно място на повече от 50 души. Полицията е имала сблъсък с малка група демонстранти, събрани в центъра на града, а поне двама души са били арестувани. Протестиращите са предупредени, че определени лозунги ще бъдат разглеждани като тежки престъпления съгласно новия закон.
Законодателството стана обект на остри критики от различни държави, включително САЩ и Великобритания, както и активисти и групи за защита на правата на човека. Американският държавен секретар Майк Помпео заяви: „Китай обеща 50 години свобода на хонконгските жители, а им даде само 23.“
Какво се случва на годишнината?
Някои активисти, борещи се за демокрация обещаха да се противопоставят на забраната за шествие по-късно следобед. „Ние маршируваме всяка година … и ще продължим да маршируваме.“, заяви пред „Reuters“ ветеранът Леунг Квок.
Снимките в социалните медии – потвърдени от полицията като истински, показаха флаг, използван за предупреждение на протестиращите, който ги насърчава да спазват новия закон.
Полицейските служители в града са в режим на готовност, твърдят информирани източници пред „South China Morning Post“. Те обясниха, че около 4000 офицери са готови да се справят с всякакви размирици.
Какво гласи новият закон?
Съгласно новия закон престъпленията определени като отцепване или разделяне, подривна дейност, тероризъм и сговор с чужди сили се наказват с минимална присъда от три години, като максималната е доживотна.
Протестиращите често насочваха своите прояви към градската инфраструктура по време на протестите през 2019 г., а според новия закон увреждането на съоръженията за обществен транспорт може да се счита за тероризъм.
Пекин планира да създаде нов офис за сигурност в Хонконг със собствен персонал за правоприлагане, като нито един от членовете му няма да бъде под юрисдикцията на местната власт.
Законът може да бъде нарушен и от чуждестранни лица, съгласно член 38. Това означава, че чужденците също могат да бъдат арестувани, ако се намират в Хонконг и са заподозрени в нарушаване на новия закон.
Някои критици се опасяват, че законът ще се прилага със задна дата – тоест за престъпления, извършени преди приемането на закона, но управляващите успокоиха, че това няма да е така.
Каква реакция предизвика новият закон?
Майк Помпео заяви, че „драконовският“ закон „унищожава автономията на Хонконг„.
„Хонконг демонстрира пред света какво може да постигне един свободен китайски народ – една от най-успешните икономики и жизненоважни общества в света.“, добави той.
Междувременно Канада актуализира своите насоки за пътуване в Хонконг, казвайки: „Потенциално сте изложени на повишен риск от произволно задържане по съображения за национална сигурност и възможно екстрадиране в континентален Китай.“
Минути след приемането на закона във вторник продемократичните активисти започнаха да се разотиват, страхувайки се от наказанието, което новият закон предвижда.
„С широки правомощия и неправилно определен закон градът ще се превърне в секретна полицейска държава.“, заяви Джошуа Уонг, ключов продемократичен лидер.
В САЩ депутатите от двете управляващи партии изготвиха законопроект за предоставяне на статут на бежанец на жителите на Хонконг, изложени на риск от преследване, съобщават местните медии.
Правителството на Тайван заяви, че ще създаде специален офис, който да помага на онези граждани в Хонконг, които са изправени пред непосредствени политически рискове.