Камарата на представителите на Съединените щати прокара нови санкции срещу Хонконг, след като Пекин наложи нов закон за сигурността, който бе осъден от правителства от цял свят, предава “BBC”. Мярката, която бе приета единодушно, е
насочена срещу банки, опериращи с китайски институции. Сенатът на САЩ предстои да одобри санкциите преди да стигнат до президента на страната Доналд Тръмп. Критици са на мнение, че китайският закон за сигурността бележи края на свободите, гарантирани на града за период от 50 години след края на британското управление през 1997.
“Новият закон е безскрупулен и предполага репресии срещу жителите на Хонконг, като цели да разруши гарантираните граждански свободи”, коментира говорителят на Камарата на представителите Нанси Пелоси.
Министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън обяви, че въвеждането на закона е “безочливо и грубо нарушаване” на китайско-британска декларация от прехвърлянето на града в ръцете на Пекин. Съгласно декларацията Хонконг преминава под китайско управление през 1997, като съгласно споразумението “една страна – две системи” определени граждански свободи и автономии биват гарантирани в града за период от най-малко 50 години.
Китай обяви, че законът за сигурността е нужен за ограничаването на протестите тези, които се състояха в Хонконг през по-голямата част на 2019 година. Въпреки осъждането от страна на запада над 50 страни, ръководени от Куба, се застъпиха за Китай по време на срещата на Обединените нации от по-рано тази седмица.
Какви са коментарите на другите страни?
Великобритания обяви, че ще предостави възможността на 3 милиона жители на Хонконг да се преместят на Острова и да кандидатстват за британско гражданство. Австралия също “обмисля активно” предоставянето на убежище за гражданите на Хонконг, като министър-председателят на страната Скот Морисън каза, че има предложения, които “предстои да бъдат скоро обсъдени от кабинета”. Япония бе от страните, които се противопоставиха на закона, наричайки го “притеснителен”.
“Законът би уронил устоите на общественото доверие в принципа “една страна, две системи”, коментира министърът на външните работи на Япония Тошимицу Мотеги.
Президентът на Европейския съвет Чарлз Майкъл обяви, че е “възмутен” от закона, добавяйки, че той би имал “съкрушителни последици за независимостта на съдебната система и законността в града”.
Канада на свой ред промени препоръките за пътуване към Хонконг, обявявайки, че новият закон “увеличава риска от произволно задържане на местна територия и евентуална екстрадиция към континентален Китай”. Вчера старши представител на китайските властите възропта срещу чуждестранните критики, отвръщайки, че събитията в Хонконг “не са тяхна работа”.
Всички страни ли осъждат закона?
Не. По време на срещата на Обединените нации от тази седмица Куба, начело на 53 страни, приветства закона. По време на 44-тото заседание на Съвета за защита на човешките права на Обединените нации социалистическата република обяви:
“Възпирането на външни вмешателства във вътрешните дела на северните страни е основополагащ принцип, заложен в Хартата на Обединените нации”.
“Вярваме, че всяка страна има правото да укрепи националната си сигурност със законодателни мерки и да предприеме всички нужни за постигането й стъпки”.
Как се прилага до момента новият закон?
Едва часове след въвеждането на новия закон в Хонконг бяха извършени и първите арести. Десет души бяха обвинени в нарушаване на закона, сред които бе и мъж, развяващ флаг с призив към независимост. Около 360 други души са били задържани по време на забранено шествие. Съгласно новия закон нагнетяването на омраза срещу централното правителство на Китай и регионалните му управления се считани за закононарушения.
Вандализирането на инфраструктура на обществения транспорт, което се случи редица пъти по време на протестите от 2019, от друга страна може да бъде разтълкувано като терористичен акт.