Хонконг вкарва в затвора 45 продемократични активисти за подривна дейност

Това беше най-големият съдебен процес по Закона за националната сигурност

0
10
Хонконг
Снимка от Pixabay

Съд в Хонконг осъди десетки продемократични лидери на години затвор за подривна дейност след противоречив процес за националната сигурност, съобщава „BBC“.

60-годишният Бени Тай и 28-годишният Джошуа Уонг бяха сред т.нар. група „Хонконг 47“ от активисти и законодатели, които участваха в план за избор на опозиционни кандидати за местните избори. Тай получи 10 години, а Уонг – повече от 4 години. Общо 45 души бяха вкарани в затвора за заговор за извършване на подривна дейност. Двама от обвиняемите бяха оправдани през май. Това беше най-големият съдебен процес по Закона за националната сигурност /ЗНСС/, който Китай наложи на града малко след взривоопасните продемократични протести през 2019 г.

Стотици хиляди излязоха по улиците в продължило месеци противопоставяне срещу Пекин. Предизвикани от предложения от правителството договор, който би позволил екстрадиция в континентален Китай, протестите бързо се разраснаха и отразиха по-широки искания за демократични реформи.

Според наблюдатели NSL и резултатът от процеса са отслабили значително продемократичното движение и върховенството на закона в града, което е позволило на Китай да затвърди контрола си върху бившата британска колония.

Пекин и правителството на Хонконг отричат това, като вместо това твърдят, че НСЛ е необходима за поддържане на стабилността. Те също така твърдят, че тези присъди служат като предупреждение за онези, които се опитват да подкопаят националната сигурност на Китай.

„Никой не може да се занимава с незаконни дейности в името на демокрацията и да се опитва да избегне правосъдието“, заяви във вторник китайското външно министерство. То също така заяви, че е „твърдо против“ западните държави да „подкопават върховенството на закона в Хонконг“.

„Семействата им са съсипани“

Продемократичните активисти в града реагираха на присъдите с разочарование и тъга.

„Много сме огорчени, а семействата им са съсипани“, заяви Емили Лау, бивш председател на Демократическата партия на Хонконг, в предаването „Днес“ на „BBC“. Тя допълни, че тя и много други хора не са могли да влязат в съдебната зала, тъй като тя е била пълна. Изслушването във вторник предизвика огромен интерес от страна на жителите на Хонконг, десетки от които се наредиха на опашка пред залата дни преди това, за да си осигурят място в публичната галерия.

Много от 45-те подсъдими са икони на протестното движение в Хонконг. Тай, професор по право, се прочу като ключов лидер още през 2014 г., Уонг беше още тийнейджър, когато се захвана с активизъм, а Гуинет Хо, млада бивша журналистка, беше приета в болница след нападение на тълпата по време на протестите през 2019 г.

Бивши законодатели ветерани като Клаудия Мо и Люнг Куок-хунг, известен още като Дългия косъм, прекараха голяма част от кариерата си в борба за по-свободен Хонконг, а активисти за първи път като Оуен Чоу и Тифани Юен щурмуваха законодателния съвет в това, което беше определящ момент за протестите.

Всички те бяха в съда в рядка публична поява, тъй като много от тях са в затвора от арестуването им в началото на 2021 г., тъй като предварителното задържане е често срещано явление съгласно Закона за националната сигурност.

Във вторник на опашката стоеше Ли Юе-Шун, един от двамата оправдани обвиняеми. Той заяви пред репортери, че иска да призове жителите на Хонконг да „повдигнат въпроси“ относно делото, тъй като „всеки има шанс да бъде засегнат“ от изхода му.

Имаше няколко активисти, които чакаха да влязат в съда. Бобо Лам, който някога е бил арестуван по силата на NSL, заяви, че се е явил, за да подкрепи приятелите си, които сега са в затвора, и „да им даде да разберат, че все още има много хонконгци, които не са ги забравили“. Други изглеждаха окуражени от броя на хората, които се бяха появили, предполагайки, че те „помнят какво се е случило“.

Възрастната жена Реджина Фунг скандираше „всички се дръжте там, застанете в защита на Хонконг“ преди изслушването. Тя изтъкна:

„Много е тъжно, дори времето в Хонконг днес е мизерно.“

В съдебната зала членове на семействата и приятели махаха от публичната галерия на обвиняемите, които изглеждаха спокойни, докато седяха на подсъдимата скамейка. Някои от тях имаха сълзи в очите, докато се четяха присъдите, които варират от 4 до 10 години. Тай, бивш професор по право, който е измислил плана за неофициалните първични избори, получи най-дългата присъда, като съдиите заявиха, че той е „пропагандирал революция“.

Присъдата на Уонг беше намалена с една трета, след като той се призна за виновен. Но за разлика от някои други подсъдими, той не получи по-нататъшно намаляване на присъдата, тъй като съдиите „не го смятат за човек с добри качества“. По време на арестите Уонг вече е бил в затвора за участие в протести. В съда Уонг изкрещя „Обичам Хонконг“, преди да излезе от подсъдимата скамейка.

Когато съпругата на Леунг, активистката Чан По-ин, излизаше от съда в края на заседанието, тя беше чута да скандира протест срещу присъдата му в затвора.

„Незаконното“ първично гласуване

Правителството на Обединеното кралство заяви, че осъдените са „упражнявали правото си на свобода на словото, на събрания и на политическо участие“. В изявление на правителството на Обединеното кралство се казва:

„Днешната присъда е ясна демонстрация на това, че властите на Хонконг използват Закона за националата сигурност за криминализиране на политическото несъгласие.“

САЩ определиха процеса като „политически мотивиран“. Австралия заяви, че има „силни възражения“ срещу използването на Закона за националната сигурност, и е „сериозно обезпокоена“ от присъдата на един от своите граждани – Гордън Нг.

Решението идва ден, след като министър-председателят на Обединеното кралство сър Киър Стармър се срещна с китайския лидер Си Дзинпин на срещата на върха на Г-20 – среща, на която той повдигна въпроса за Джими Лай, милиардера продемократичен активист, съден за държавна измяна.

Запитан директно за решението от вторник, той защити стремежа си към по-тесни връзки с Пекин, като заяви, че макар да е „важно“ да бъдем „открити… и да говорим за нашите несъгласия“, в „национален интерес“ е да имаме „сериозни и прагматични отношения“ с Китай. Пред „BBC“ Лау подчерта:

„Със сигурност се надявам, че британското правителство, министър-председателят, ще отстояват правата, които са обещали на жителите на Хонконг. Всички тези обещания, тези права и върховенството на закона се изпаряват.“

Тя попита защо организирането на избори би трябвало да е основание за затвор.

След като протестите през 2019 г. намаляха с пандемията от COVID-19, обвиняемите организираха неофициални първични избори за Законодателния съвет като начин да продължат продемократичното движение.

Целта им е била да увеличат шансовете на опозицията да блокира законопроектите на пропекинското правителство. Повече от половин милион хонконгци се включиха в първичните избори, проведени през юли 2020 г.  По онова време организаторите твърдяха, че действията им са разрешени от основния закон на Хонконгминиконституция, която позволява определени свободи. Това обаче разтревожи Пекин и служителите на Хонконг, които предупредиха, че тази стъпка може да наруши Закона за националната сигурност, който влезе в сила дни преди първичните избори. Те обвиниха активистите в опит за „сваляне“ на правителството и ги арестуваха в началото на 2021 г. Съдиите по делото се съгласиха с аргумента на прокуратурата, че планът би създал конституционна криза.

„Националната сигурност е приоритет“

„Централните власти използват процеса, за да превъзпитат народа на Хонконг.“

Това заяви Джон П. Бърнс, почетен професор в Университета на Хонконг. Урокът е „националната сигурност е основен приоритет на страната; не ни предизвиквайте по въпросите на националната сигурност“.

„Случаят е важен, защото дава информация за състоянието на правната система на Хонконг“, коментира той пред „BBC“ и продължи:

„Как може да е незаконно да се следват процесите, заложени в Основния закон?“

Говорител на „Хюман райтс уоч“ заяви, че Китай и Хонконг „сега значително са увеличили разходите за насърчаване на демокрацията в Хонконг“.

Стефан Ортман, доцент по политика в Хонконгския университет, се съгласи с него. Присъдата от вторник „създаде прецедент за строгостта на наказанията за политическо несъгласие съгласно Закона за националната сигурност“, като добави, че „автоцензурата се е превърнала в норма“.

Но това не е победа за Пекин, категоричен е Съни Чунг, активист, който се кандидатира на първичните избори през 2020 г., но след това избяга в САЩ.

„Те може и да са щастливи в известен смисъл, защото цялата опозиция е заличена… но нямат доверието на хората“.

Други, като Лау, казват, че градът вече е загубил повече от едно поколение продемократични активисти.

„През последните няколко години не е имало разрешение за шествия и демонстрации – много, много е тихо, много е спокойно“, каза тя и добави:

„Но това не е Хонконг. Ако сте били в Хонконг, знаете, че това е град на протести. Много колоритен, много жив, но вече не е така.“

Пламен Димитров с важна информация за най-бедните и пенсионерите

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments