Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов беше категоричен по време на консултациите при президента Румен Радев, че коалицията много внимателно ще даде подкрепата си за бъдещо правителство. Те ще настояват за конкретни приоритети като са готови да дадат своя принос, за да върви страната напред и да има управление на дълбоката промяна.
„На първо място стои проблемът да се подготвим за следваща вълна на COVID, за да можем да минем с минимални щети и минимални прибягвания до рестриктивни мерки. На второ място не просто ЕК посочва проблема за правосъдието и не просто да не бъдат откраднати някакви пари, а да бъдат инвестирани в едно различно бъдеще на страната. И това е тема, която е във фокуса на нашите усилия. Ние тук сами трябва да си знаем нещата, но като в доклада на Държавния департамент на САЩ има корупция в изреченията, това е абсолютен погром“, коментира той.
Иванов посочи, че страната в момента се намира на кръстопът и затова именно 46-ият парламент има съдбовната отговорност да състави правителство. И допълни:
„Българският избирател ни даде сложна задача за решаване. Той не даде на никой самостоятелната възможност да каже – „Аз ще управлявам“. Той показа, че очаква ние да поемем нашата отговорност, а не до безкрай да връщаме топката на избирателя. ДБ ще участва с пълната роля да даде своя принос – дали като коалиционен партньор, дали като участник, който дава подкрепа, дали като опозиция. Ние ще участваме с пълна отговорност за принос от наша страна.“
Иванов беше категоричен, че стремежът трябва да бъде за пълен мандат, защото това е най-добрата опция. Той изрази задоволство от факта, че ще има разговори с „Има такъв народ“, като подчерта, че по време на тях няма да се говори за личности, които да влязат в управлението.
„Въпросът е зад кое решение да застанем и как формираме трайна парламентарна конфигурация, която може да изнесе този проблем. Ако ние се борим за това корупционната черна яма да не погълне тези средства, ако ние се борим да изкопчим българският енергиен сектор от ръцете на външни влияния, това е много голяма промяна. Въпросът е този кабинет да стъпи на формула за подкрепа, която може да му осигури гръбнак. Защото плаващите мнозинства много лесно се превръщат в плаващи пясъци. Нашият разговор ще е за конфигурацията, която може да излъчи едно правителство на промяната. Много внимателно ще дадем подкрепата си. Още повече, че широкият формат на преговори кодира, че никой от участниците не е незаобиколим“, обяви той.
От своя страна президентът Румен Радев посочи, че предизвикателствата пред страната ни изправят Народното събрание пред отговорната мисия да състави правителство и то по най-бързия възможен начин:
„Проблемите са известни на българското общество. Аз искам да заостря вниманието върху нещо което е от последния месец и то касае бележките на ЕК към последния вариант на Плана за възстановяване и изискванията на ЕС непрекъснато растат. ЕК иска да види средствата, които се отпускат, да се изразходват по най-добрия начин. Вече се постави изрично условие за реформа в съдебната система и то се посочва отчетността на главния прокурор. Посочват се изисквания за реформи в здравеопазването, в пазарните механизми, така че нашата икономика да бъде отворена и да защитава собствеността и да стимулира инициативата. Посочва се неудовлетвореност от начина на управление на Българския енергиен холдинг. Посочва се, че България е страната с най-голям дял на поръчки с директно договаряне, без конкурси. Посочва се, че проектите трябва да бъдат отворени за международно участие. По всичко това ние трябва да си направим нашите изводи. Това е не просто раздаване на пари, а инструмент за реформи, които да водят към модернизация на страната и това са проблеми и реформи, които не могат да бъдат решени от служебен кабинет. Това изисква парламент с ясна реформаторска воля. Изисква активно правителство. Тогава тези средства ще бъдат отпускани и ще имат ефект.“
Радев подчерта, че във визията и програмата на „Демократична България“ голяма част от посочените от него неща са на фокус. Той приветства решението на ДБ да участва в разговори с „Има такъв народ“.
„И е изключително важно партиите, които участват, да постигнат консенсус върху най-важните приоритети за страната, които да включват вече и това, което ни посочват отвън. Аз не искам кабинет на всяка цена. Президентът не може да бъде архитект на една коалиция, но аз настоявам този път преди да говорим за следващи предсрочни избори, да изчерпим всички опции на диалога. Едва тогава да говорим за предсрочни избори“, категоричен беше той.