Депутинизацията е важна тема, защото базовите условия за съществуването на нашата къщичка зависят от това, което се случва в Украйна, коментира пред „БНР“ съпредседателят на „Демократична България“ /ДБ/ Христо Иванов. Той подчерта, че трябва да бъде поставен много важният въпрос какъв е българският национален интерес. А смисълът на управлението бил да може да се покаже лидерство.
Иванов призна, че мнозинството е трудно и много сложно конструирано. Те правели опити да са диалогични, прагматични и конструктивни. Но очевидно това, което печелело, било тропането по масата. На въпрос как се води диалог при толкова различни формации Иванов посочи, че се залагало на прагматичния подход, на уважението и на разговори без да има истерична нотка в тях.
Съпредседателят на ДБ беше категоричен, че на Корнелия Нинова трябва да бъде казано ясно, че да се говори, че режимът на Владимир Путин е приятелски на България, е опасно и вредно за страната. Ако президентът на Русия успее да осъществи своите цели, това ще означава, че пред нашата държава ще има по-малко опции за развитие.
За Иванов е логично да се започнат разговори за допълване на подписаното вече коалиционно споразумение и те са наложителни заради новата реалност, с която се сблъска целият съвет след 24 февруари, когато Путин нахлу в Украйна. Така всеки щял да заяви своята позиция и по този начин да стане ясно дали тези партии могат изобщо да работят заедно. И всичко това трябвало да се случва публично, а именно чрез ясни изявления от трибуната на Народното събрание.
Що се отнася до промените в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ текстовете на ДБ и „Продължаваме промяната“ /ПП/ щели да бъдат обединени. Всичко това е отнело повече време от първоначално очакваното, но вече щяло да се работи този законопроект да стане приоритетен. „Демократична България“ категорично нямали да се откажат от него и считат, че критиките относно забавянето му са напълно основателни.
Иванов каза още, че направеното от това управление до момента е крайно недостатъчно. Но в същото време всички трябва да си даваме ясна сметка за кризите, с които правителството се сблъсква – нещо, което не се е случвало досега на други кабинети. Всичко това същевременно не било оправдание и управляващото мнозинство не функционирало добре и не давало достатъчно подкрепа на правителството.
Вие сте олицетворение на европейски домашни любимци и сте загуба на време. Всички смърдите на Брюксел; по-точно на кенефите им.