“Трябва да съставим временна парламентарна комисия, която да започне обсъждане на конституционните промени, свързани със съдебната власт.”
За това призова в интервю пред „БНТ“ съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. Той изрази надежда, че до есента можем да имаме реформирана съдебна система след законодателни и кадрови промени.
Идеята си за такава комисия и възможността тя да постигне успех Иванов обоснова с налични предпоставки за политически консенсус. В речта на президента Румен Радев пред Народното събрание за втория му мандат лидерът на “Да България” вижда силен ангажимент на държавния глава, който извежда съдебната реформа пред скоби, при това реформа, фокусирана върху прокуратурата чрез конституционни промени. В предизборните заявки на опозицията от ГЕРБ и ДПС също има ангажимент за съдебна реформа, каза Иванов.
Той подчерта, че са необходими политически усилия за осигуряване на парламентарно мнозинство от две трети от депутатите, което ще е необходимо в множество гласувания – за конституционна промяна, за преструктуриране на Висшия съдебен съвет и за избор на Инспекторат на ВСС. Всичко това, по думите му, трябва да се случи в следващите 6-8-10 месеца. Иванов допусна, че може да се удължат сроковете по избор на нов състав на ВСС тази година, за да се осигури напредък в работата по конституционните промени и в осигуряването на широко парламентарно мнозинство за същинска съдебна реформа.
Трябва да се увеличи парламентарната квота за избор на съдиите и да се намали тази за прокурорите – тази формула следва от международни стандарти, каза още Христо Иванов. И припомни, че през 2015 г. е предложил като правосъден министър такава реформа, но тя бе отхвърлена от парламента.
“Международната практика показва, че трябва да има голямо мнозинство от съдии, избрано от съдии – това е съдийското самоуправление. Но няма принцип на прокурорско самоуправление, няма отчетност, когато прокурорите във ВСС са подчинени на главния прокурор”, подчерта Иванов.
Той е убеден, че в един така преструктуриран ВСС, с намалена парламентарна квота за съдиите и увеличена за прокурорите, ще има външен контрол над главния прокурор, който и да е той, а такъв може и да е и жена, както стана с председателя на ВКС.
Противопоставянето на тази реформа означава да се дискредитираме в Европейския съюз и дори да не получаваме пари по Плана за възстановяване и устойчивост, в който от България се иска яснота как ще бъде осигурена отчетност на главния прокурор, предупреди Христо Иванов.
“Ако не можем да го направим, това значи нови санкции по Магнитски, липса на перспектива за Шенген, ограничаване на перспективата за Еврозоната, ограничаване възможността за усвояване на еврофондове и помрачаване на привлекателността на страната за инвестиции”, продължи съпредседателят на “Демократична България”.
Той припомни, че в последния доклад на Държавния департамент на САЩ за инвестиционната привлекателност на България думата “корупция” фигурира 24 пъти, и че всяко нейно споменаване ни струва по един милиард загубени инвестиции, т.е. ние плащаме за корумпираната съдебна система с липсата на нови работни места.
Промените, осигуряващи същинска съдебна реформа според Христо Иванов няма да могат да бъдат атакувани от Конституционния съд, който в свое тълкувателно решение от 2003 г. изисква Велико народно събрание за промени във формата на държавно управление, защото тогава още не сме били член на ЕС. По думите му, това решение подлежи на преразглеждане, но и без него можем да направим такава реформа.
Председателят на парламентарната група на “Демократична България” се противопостави на идеите на БСП за трансформиране на Специализирания наказателен съд в пет регионални спец съдилища, “защото така ще феодализираме този съд, а и тези съдии, подбрани от един компрометиран бивш състав на ВСС, ще бъдат запазени, но вече децентрализирани из страната”.
Същевременно той не смята, че обемът от дела, които досега се гледаха от този съд, ще е толкова голям и за в бъдеще, нито че е необходима чак такава специализация на съдиите – специализация е необходима в прокуратурата. И призова да се придържаме към предложението на Министерството на правосъдието за закриване на спецсъда.
“Съдебната власт трябва да се освобождава от гнилите ябълки, защото те могат да стигнат до ВКС и ВСС – гнилите ябълки имат свойството да изплуват”, каза още Иванов и подчерта нуждата от рестарт на Инспектората на ВСС.
“Г-жа Точкова и колегите ѝ играха във филма “Широко затворени очи” за наша сметка“, упрекна той главния и другите инспектори на съдебната власт.
Запитан за предстоящия избор на лидер на “Да България” на Националната конференция в края на месеца, Христо Иванов отговори, че не се е кандидатирал за поста, но е получил много номинации от местните партийни организации.
“Подадох оставка след парламентарните избори, защото трябва да се носи отговорност и защото това бе възможност за партията ни да потърси ново начало. Ако надделее решението да ми се гласува доверие за още един мандат, аз няма да избягам от тази отговорност”, каза Иванов.