„Росенец“ е думата на 2020 г. Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов за „DarikRadio“. Според него именно случилото се в Росенец показа, че в България има едни хора, за които законът не важи.
„Това беше концентриран образ не само на беззаконието, а на политическия корен на това беззаконие. В Росенец се виждат дългогодишните слоеве на политическата корупция, това е Диснилендът на корупцията в България“, добави Иванов.
По думите му през годината именно темата за отговорността и законността в страната от въпросителна се превърна в удивителна, която гражданите на улицата поставиха с настояването си именно за законност и отговорност. Той припомни, че все още ги няма обещаните от премиера Борисов данъчни ревизии на “Лукойл”, за да се види наистина ли там се губят 1 милиард лева, които можеше да бъдат насочени лекари, учители, здравни работници.
Иванов коментира и отказа на прокуратурата да види престъпление в аудиозаписите на премиера Бойко Борисов.
„Вчера прокуратурата покри записите на Борисов. Излезе с едно комично съобщение, в което казва, че в записите няма нищо незаконно, без да каже дали на тези записи говори премиерът“, посочи Иванов и припомни, че още през август държавното обвинение обеща експертиза да отговори дали на записите е гласът на премиера – такава експертиза няма.
На въпрос за коментираното обединение на опозиционни формации и за Отровното трио и коалицията около Мая Манолова, съпредседателят на Демократична България призова за сериозно отношение към избирателите.
„Много ме безпокои това, че виждаме поредната ситуация, в която някой да иска да бъде обединител и това ражда само разединение на хората. Ако някой иска да правим предизборна коалиция, това означава да се договорим за обща управленска платформа. Това означава да изясним кой какъв субект е и как взима решения“, посочи той.
По отношение на наблюдението на честността на изборния процес още през септември “Демократична България” обяви “Операция Независимост”, в рамките на която набира застъпници за изборния ден и разработи приложение за паралелно преброяване и честен вот. Днес Христо Иванов припомни, че още на 13 юли “Демократична България” заяви готовност да търси консенсус по общи приоритети, свързани с честността на изборите и с това как да се отговори на очакванията на хората за рестарт на демокрацията и правовия ред.
На въпрос за датата на парламентарните избори догодина Христо Иванов изтъкна притесненията как те ще бъдат проведени в ситуация на коронавирус, ако бъдат насрочени за първия възможен момент, каквато заявка направи президентът Румен Радев. Той добави, че е нужно много внимателно планиране, преди държавният глава да определи датата за вота. Попита как членовете на секционните избирателни комисии – традиционно възрастни хора, ще бъдат убедени да участват този път. Според него членовете на избирателните комисии следва да бъдат включени в плана за ваксинация, за да има гаранции за провеждане на вота.
„Ако не можем да успокоим хората, ще се получи това, което стана в Румъния – 30% избирателна активност“, прогнозира той и добави наблюдението си, че България се намира в една чудовищна матрьошка от кризи – COVID-кризата, икономическата криза, криза, свързана с огромното недоверие към това управление. Той припомни думите си от преди втората вълна́, че най-важната мярка срещу COVID кризата е да има управление, на което може да се има доверие.
„В момента, когато се появи Бойко Борисов, хората виждат един лъжец и има огромно недоверие в това управление“, заяви той. На въпрос правилно ли беше удължено затварянето, Иванов каза: „Щом българските медицински власти казват, че затварянето трябва да бъде удължено, естествено, че това е правилно.“
„Думата на 2021 г. е модернизация“, смята Иванов и посочи, че най-добрият начин за излизане от икономическата криза е ударна модернизация на страната. За целта България може да се възползва от огромния финансов ресурс, който ЕС предвижда по Плана за възстановяване.
„Имаме финансирането за това чрез европейските инструменти и Карадайъ се появи и нахално каза, че те били напред и искали да усвояват тези пари. Искат да откраднат тези пари и ние трябва да спрем това. Защото тук става дума за нашето бъдеще.“