Неправителствената организация Human Rights Watch обвини израелската армия в извършването на атаки, които „очевидно се равняват на военни престъпления“ по време на 11-дневните военни действия през май, насочени срещу движението „Хамас“. Международната организация, бореща се за правата на човека, публикува днес заключенията си след разследване на 3 израелски въздушни удари, които според нея са отнели живота на 62-ма невинни палестински граждани. В изявлението се казва още, че в близост до местата, където са извършени атаките няма ясно обособени военни обекти.
В доклада също така са обвинени палестинските бойци в очевидни военни престъпления като изстрелването на над 4000 неуправляеми ракети и минохвъргачки срещу различни населени места в Израел. Според представители на Human Rights Watch подобни атаки представляват нарушение на забраната срещу умишлени или безразборни атаки, насочени към цивилни лица. Като цяло обаче въпросният доклад е фокусиран върху израелските действия по време на размириците, а организацията обеща, че през август ще издаде отделен доклад, посветен на действията на „Хамас“ и други палестински групировки.
„Израелските сили извършиха нападения в Газа през май, които опустошиха цели семейства без видима военна цел наблизо.“, заяви Гери Симпсън, асоцииран директор Human Rights Watch по въпросите, свързани с кризите и конфликтите. Той обясни още, че постоянното нежелание от страна на Израел да разследва задълбочено предполагаемите военни престъпления, както и активният ракетен обстрел от палестинските сили срещу израелските цивилни райони, свидетелстват за важността на продължаващото разследване на двете страни от Международния наказателен съд.
Израелските военни сили многократно са заявявали, че нападенията им са насочени срещу конкретни военни мишени на територията на Ивицата Газа. Техен представител заяви, че са необходими множество предпазни мерки, за да се избегне нараняването на невинни граждани и обвини „Хамас“ за жертвите, загинали заради ракетни атаки и други военни операции в жилищни райони.
Както е известно, военните действия избухнала с пълна сила на 10 май, след като „Хамас“ изстреля ракета към Йерусалим в подкрепа на протестите на Палестина срещу засиленото полицейско присъствие на Израел пред джамията „Ал-Акса“, построена на територията на оспорван район, който е свещено място за евреи и мюсюлмани.
Другата причина за разпалване на гнева беше заплахата за изселване на десетки палестински семейства от еврейски заселници в близкия квартал. По време на размириците „Хамас“ изстреля над 4000 ракети и минохвъргачки към Израел, а израелските военни сили твърдят, че е нанесли над 1000 удара, които според тях са били насочени към бойци от Газа.
По официални данни общо около 254 души са били убити в Газа, включително най-малко 67 деца и 39 жени. „Хамас“ призна за смъртта на 80 свои членове, а Израел заяви, че броят им е далеч по-голям. 12 цивилни лица, включително 2 деца, както и един военнослужещ, са загинали при атаките срещу Израел.
Докладът на Human Rights Watch анализира подробно израелските въздушни удари. Според данни на организацията най-сериозният удар, извършен на 16 май, е причинил сериозни поражения на редица възлови места като улица „Ал-Уада“, централна пътна артерия в центъра на град Газа. Въздушните удари са сринали напълно 3 жилищни сгради и са причинили смъртта на 44 цивилни лица, включително 18 деца и 14 жени. 22 от загиналите са били членове на едно семейство. В отговор на това Израел обясни, че атаките са били насочени към тунели, използвани от бойците на „Хамас“ в района, а щетите по домовете на местните хора не са били умишлени.
В хода на разследването си експертите са стигнали до заключението, че Израел е използвал произведените в САЩ прецизно управляеми бомби, наречени GBU-31, както и че никой от жителите не е бил предупреден, че трябва да се евакуира своевременно. Според официалната информация по случая не са открити доказателства за военни мишени в района.
Яростният конфликт, който избухна през май, на практика е четвъртата война между Израел и „Хамас“, считано от 2007 г., когато ислямистката военна група, която се противопостави твърдо на Израел, пое контрола над Газа Представители на Human Rights Watch, други правозащитни организации и служители на ООН обвиниха открито и двете страни във военни престъпления, извършени по време на всички поредни конфликти. В началото на тази година Human Rights Watch обвини Израел, че е виновен за международни престъпления под формата на геноцид, както и за налагането на дискриминационна политика спрямо палестинците, не само на територията на Израел, а и в окупирания Западен бряг и ивицата Газа. Израел отхвърли обвиненията.
В своя доклад неправителствената организация призовава САЩ да преразгледат помощта, която оказват на Израел по отношение на сигурността, като предприемат конкретни и прозрачни действия съгласно международните разпоредби за правата на човека и разследват минали злоупотреби. Организацията настоява и Международния наказателен съд (МНС) да включи неотдавнашните военни действия в Газа в текущото си разследване на потенциални военни престъпления, извършени от израелски и палестински сили.
Израел на свой ред обяви, че не признава юрисдикцията на въпросния съд, тъй като е в състояние самостоятелно да разследва всякакви потенциални нарушения от страна на своята армията. В допълнение към това според Израел разследването на МНС е несправедливо и политически мотивирано.