Хюсеин Ал-Шейх, висшият служител на Палестинската автономи, който все повече се възприема като наследник на 86-годишния президент Махмуд Абас, твърди, че отношенията с Израел са се влошили дотолкова, че палестинските лидери не могат да продължат с обичайните си дела. Въпреки това, дори този път нещата да са наистина сериозни, те имат малко възможности пред себе си, като изглежда малко вероятно да направят нещо, което да подкопае собствената им ограничена власт в части от окупирания Западен бряг, която до голяма степен се дължи на готовността им да си сътрудничат с Израел.
В ексклузивно интервю за „Асошиейтед Прес“, проведено вчера, Хюсеин Ал-Шейх защити палестинската власт на Западния бряг, като заяви, че лидерите правят най-доброто, на което са способни, в трудните условия на 55-годишната военна окупация на Израел. В качеството си на водеща фигура за отношенията с Израел той подчерта, че за момента няма друг избор, освен да се стреми към сътрудничество, тъй като основните нужди на палестинците трябва да бъдат задоволени.
Миналия месец популярността на Ал-Шейх се засили още повече, след като Абас го назначи за генерален секретар на Организацията за освобождение на Палестина. Назначението породи спекулации, че Ал-Шейх е подготвян за висшия пост, както и критики, че автократичният Абас, който не е провеждал общонационални избори от 2006 г. насам, отново пренебрегва желанията на народа си. 61-годишният Ал-Шейх отказа да признае публично дали иска да наследи Абас. Вместо това той сподели, че следващият президент трябва да бъде избран чрез избори, но те могат да се проведат само ако Израел разреши гласуването в цял Източен Йерусалим, което на практика ще му даде право на вето върху всяко алтернативно управление. По време на интервюто той спомена и редица факти, от които е недоволен – израелското правителство е подчинено на десни националисти, а министър-председателят му се противопоставя на палестинската държавност, селищата се разширяват и палестинците се преселват принудително, като САЩ и Европа изглеждат безсилни да спрат този процес.
„Палестинската власт е напът да вземе важни и трудни решения. Нямаме партньор в Израел. Те не искат да вземат решение с участието на две страни. Те не желаят да преговарят.„, отговори Ал-Шейх, след като беше запитан за заплахата на Абас да прекъсне връзките в областта на сигурността с Израел.
Въпреки противоречията с Палестина, израелците редовно провеждат срещи с Ал-Шейх. В качеството си на приближен помощник на Абас, той се среща с високопоставени израелски служители по-често от всеки друг палестинец. Израелските представители го смятат за „много положителен играч на палестинската арена„, твърди Майкъл Милщайн, израелски експерт по палестинските въпроси, който е бил съветник на израелското Министерство на отбраната.
Димитри Дилиани, високопоставен член на движението „Фатах“, който подкрепя фракция, насочена срещу Абас, заяви, че никой от близкото обкръжение на президента не може да бъде избран за негов наследник, като посочи неотдавнашните проучвания, според които близо 80 % от палестинците искат Абас да подаде оставка. Дилиани описва Ал-Шейх като „активен, умен човек, прагматик, който се възползва от възможностите пред себе си, но също така е и недалновиден„. Все пак не бива да се забравя, че той разполага с уникален лост за влияние, който може да се окаже по-важен от перспективата да бъде избран за президент, а именно достъпът до разрешителни за пребиваване на палестинци в Израел. От 2007 г. насам той ръководи Главната служба по гражданските въпроси, където палестинците трябва да подадат заявление, ако искат да влязат в Израел по повод работа, семейни посещения или медицински грижи, както и да внасят или изнасят стоки или да получат национални карти за самоличност.