По-рано днес германският министър на икономиката Роберт Хабек потвърди, че брутният вътрешен продукт /БВП/ на страната ще се свие за втора поредна година, и обвини за задълбочаващата се слабост на икономиката неуспехите от последните десетилетия, предаде „Politico“. Той заяви пред репортери, че сега германското правителство очаква икономиката да се свие с 0,2% в рамките на тази година, като преди това е прогнозирало ръст от 0,3%.
„Това означава, че подемът отново се отлага, но сега това не се дължи главно на циклични фактори, които са се влошили или се развиват по-бавно от очакваното, а защото структурни фактори правят този процес много по-труден,“, обясни още Хабек.
Докато на последните избори германските гласоподаватели бяха фокусирани върху темите за миграцията и войната в Украйна, нарастващите икономически трудности в страната вероятно ще се превърнат в ключов въпрос преди федералните избори, насрочени след по-малко от година. Хабек приписа икономическата слабост на Германия не на политиките на тристранната управляваща коалиция, а на дългогодишни структурни проблеми, които по негови думи са били „вкоренени“ в икономиката в продължение на десетилетия, а именно липсата на инвестиции в инфраструктура и недостига на квалифицирана работна сила в редица браншове.
Икономиката на Германия изпитва затруднения от години насам, но новината обявена пред септември, че производителят на автомобили Volkswagen обмисля да закрие за първи път в историята си местни заводи, показа на много германци мащаба на проблемите, обхванали страната. Този ход бе последван от изненадващото решение на производителя на чипове Intel, който обяви, че възнамерява да преустанови плановете си за изграждане на завод на стойност 30 млрд. евро в Германия. Реакцията на Берлин обаче е ограничена заради вътрешни конфликти в коалицията, както и заради конституционната дългова спирачка, която ограничава федералния дефицит до 0,35% от БВП, освен в извънредни ситуации, което намалява възможностите на правителството за значителен икономически стимул. Членовете на левите партии в коалицията – Социалдемократическата партия (СДП) и „Зелените“ подкрепят разхлабването на строгите правила за разходите, докато фискално консервативните Свободни демократи искат тези правила да бъдат спазвани. В изявлението си, отправено днес, Хабек изглежда призна, че вътрешните разногласия в неговото правителство и в ЕС не помагат особено да се облекчи ситуацията.
„Политическите дебати в Германия и Европа в момента не дават на компаниите, а може би и на потребителите, ясен компас за това накъде се движат,“, коментира той. Хабек прогнозира с плах оптимизъм, че икономическият растеж ще се възобнови през следващата година, като правителството предвижда 1,1% ръст през 2025 г. и 1,6% през 2026 г. Според него този процес ще се осъществи с помощта на правителствената „инициатива за растеж“, която включва над 40 мерки за стимулиране на икономиката, включително данъчни облекчения за компаниите и намаляване на бюрокрацията. Опозицията обаче не споделя тази оптимистична перспектива, като твърди, че причината за икономическите проблеми на страната се корени в енергийната политика и регулаторните мерки на правителството.