Икономиката на Русия ще бъде застрашена, ако Саудитска Арабия увеличи производството на петрол

През последното десетилетие петролът и природният газ са най-големият източник на приходи за Русия, като съставляват половината от бюджета на страната

0
72
Петрол
Петрол. Снимка: Pixabay

Ако Саудитска Арабия изпълни плановете си за увеличаване на производството на суров петрол, за да защити позицията си на световен петролен лидер, Москва ще остане без достатъчно финансови средства, необходими за захранване на военната ѝ икономика, предаде „Politico“.

Рияд е все по-разочарован от неспособността на другите петролни държави да координират усилията си за намаляване на предлагането и повишаване на цените на петрола до около 100 долара за барел – промяна от сегашните 70 долара. Търговците на петрол твърдят, че Саудитска Арабия е готова да реагира остро, като разгърне влиянието си и се обърне срещу по-малките производители, изнасяйки повече петрол, за да завладее още повече пазарния дял и да затвърди печалбите си, дори когато цените се понижават.

Тази стратегия би могла да доведе до спад на цените на петрола и до лоши перспективи за руския президент Владимир Путин. През последното десетилетие петролът и природният газ са най-големият източник на приходи за Русия, като съставляват половината от бюджета на страната.

Михаил Крутихин, руски енергиен анализатор, базиран в Норвегия, предупреди, че евентуалната стъпка на Саудитска Арабия представлява „сериозен риск“ за държавния бюджет на Москва поради огромната му зависимост от приходите от петрол. Според експерта това е само един от няколкото непредсказуеми фактора, които се задават на хоризонта, включително президентските избори в САЩ.

„Саудитска Арабия прекрасно разбира, че руските компании не се съобразяват с искането за намаляване на производството, затова правят свои собствени планове,“, допълни Крутихин.

Александра Прокопенко, икономист и сътрудник на Фондацията за международен мир „Карнеги“, също сподели позицията си, че залогът за Кремъл е голям.

„Предвид сегашните обменни курсове, спад на цените на петрола с 20 долара би довел до намаляване на приходите с 1,8 трилиона рубли (20 млрд. долара). Това се равнява на около 1 % от БВП на Русия,“, обясни тя.

Русия, заедно с държави като Казахстан и Ирак, многократно е обвинявана, че доставя повече петрол от договореното с картела ОПЕК+, обединяващ държави-производителки на петрол, които се стремят да контролират световното предлагане и цените на този продукт. Москва постоянно превишава доброволната си квота, която в момента е 8,98 млн. барела дневно, въпреки че неведнъж е обещавала твърдо да приведе производството си в съответствие с целта. По данни на Министерството на финансите на Русия печалбите на страната от изкопаеми горива са се увеличили с 41% само през първата половина на тази година, въпреки западните санкции, наложени заради войната в Украйна. Президентът Владимир Путин обеща да продължи да развива активно тази индустрия, за да подкрепи затруднената икономика на страната си.

„Всеки има трудности и ние имаме своите.  Въпреки това, Русия продължава да бъде един от водещите фигури на световния енергиен пазар,“, призна той в своя реч, отправена по време на енергиен форум миналата седмица.

Интересен факт е, че има „вратичка в закона“, която позволява на посредници в страни като Турция, Китай и Индия да преработват руския петрол в бензин и дизел, преди да го продават на други места, освободени от санкциите. Според доклад на „Politico“ западните държави са похарчили 2 млрд. долара за тези ребрандирани горива през първата половина на 2024 г., което е донесло на руската държава достатъчно данъчни приходи, позволявайки ѝ да наеме допълнително 6200 военнослужещи месечно в помощ на войната в Украйна. Все пак, дори и Саудитска Арабия да предприеме своя ход, Кремъл, който напоследък изпитва недостиг на финансови средства, вероятно няма да се откаже от войната си срещу Украйна, въпреки че определя националния си бюджет въз основа на очакванията, че суровият петрол ще се продава за около 70 долара за барел, което е повече, отколкото повечето търговци са готови да платят.

След протеста в Бургас: Психолози от София пътуват към Бургас заради проблемно дете!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments