Икономист: България подготвя платежните услуги за въвеждане на еврото

Техническата подготовка за превалутиране от лев към евро е в ход, с цел по-бързи и по-евтини трансакции в еврозоната

0
6
Евро в България
Илюстративна снимка

„Във връзка с предстоящото въвеждане на единната валута в България, страната предприема стъпки за техническа подготовка на платежните услуги и системи“, обяви икономистът Румен Гълъбинов. Тази подготовка включва същността на превалутирането от лев към евро, което ще се осъществи по фиксирания курс 1.95583 лева за едно евро.

„Закръгляването ще е в полза на втория знак, което ще гарантира точността на транзакциите“, обясни икономистът пред „NOVA“.

Промени в платежните системи

„Промяната ще засегне съществуващата платежна система „Бисера“, която досега е работила с левове. За да отговори на изискванията на еврозоната, системата ще трябва да бъде модифицирана, така че да обработва преводи в евро. В момента, международните преводи в евро минават през системата SWIFT, но целта е да се намалят транзакционните разходи и да се предотврати произволното повишаване на таксите от банковите институции“, отбеляза Гълъбинов.

По-бързи и по-евтини преводи

Кредитният консултант Тихомир Тошев акцентира върху значителните промени в цените и бързината на международните преводи.

„Фиксираните такси за преводи в Европа преди бяха между 20 и 40 лева, но сега са намалени до 1-2 лева. Освен това, новата регулация ще направи възможни преводите за минути, вместо за няколко дни“, обясни Тошев. Той допълни, че финтех компаниите също ще бъдат задължени да спазват новите правила.

Еврозоната – по-сигурни и по-бързи трансакции

„Влизането в еврозоната ще донесе на България 365 дни в годината с по-бързи, по-евтини и по-сигурни преводи“, според Тошев.

„Това е едно от основните предимства на еврозоната, което ще се усети от всички граждани и бизнеси. Новите регулации също изискват проверка на IBAN срещу името на получателя, което ще увеличи сигурността при преводите“, допълни той.

Какво следва?

Според Румен Гълъбинов, най-рано до края на 2024 г. България може да поиска нов конвергентен доклад, което ще бъде решаваща стъпка към приемането на еврото. Той също така подчерта, че спестяванията на българските граждани ще бъдат по-сигурни чрез Европейския гаранционен фонд, което ще осигури допълнителна стабилност на финансовата система в страната.

БНБ въвежда нови правила за ипотечно кредитиране: Какво означава това за купувачите на жилища?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments