Синдикатите настояват за 1000 лева минимална работна заплата от 1 юли 2023 година. Възможно ли е това?
Темата коментирахме с икономиста Румен Гълъбинов. Той каза пред Искра.бг:
„Възможно е, но преди да стане това, трябва да се намерят допълнителни източници за приходи на бюджета и трябва да се подобри събираемостта на съществуващите към момента данъци, мита, такси и акцизи. По този начин да се осигури достатъчно финансиране, за да може да се вдигне минималната работна заплата до това ниво.“
„Това дали е възможно да стане сега от средата на тази година или от началото на следващата? Това е въпрос на разчети и на конкретен разговор, който трябва да протече в Народното събрание“, подчерта икономистът.
Гълъбинов посочи, че има и предложения да се увеличи не само минималната заплата, но и минималната пенсия. По думите му за това предстоят разговори в парламента, с който „да се прецени дали да стане от тази година или от следващата“. Той обясни, че приемането на сегашния Бюджет 2023 година е полугодишен, тъй като е за следващите 6 месеца.
„Есента ще дойде и ще стане време да си говорим за Бюджет 2024, така че след няколко месеца може да се планират неща, които ако сега не могат да се увеличат, да се увеличат в началото на следващата година. Това всичко е от възможностите на приходната част на бюджета. Трябва да е сигурно, че приходната част е осигурена, тъй като имаме достатъчно собствени приходи. Трябва да се види и каква ще е политиката по управление на дълга, т.е. ще се взимат ли нови заеми през следващите няколко месеца, дали ще са външни или вътрешни, и в зависимост от това да се прецени, доколко им е осигурено финансиране, за да се извършат тези увеличени разходи“, обясни специалистът в областта. Той е категоричен:
„Много е важно за бюджета туристическият сезон, ако е силен – ще има и силни приходи, ако не е – няма да се съберат достатъчно пари. Трябва да има приходи, защото все пак всеки може да иска увеличение на заплати, пенсии, социални обезщетения, но трябва да има приходи, откъдето да мога да се финансират тези разходи.“
Синдикатите от своя страна посочват, като основен аргумент за повишаването на минималната заплата, че по-високите доходи биха подобрили общия стандарт на живот на работниците с минимална заплата, като им осигурят по-подходящо ниво на доходи, за да се справят с увеличението на разходите за живот. Сред недостатъците на увеличаването на минималната работна заплата е вероятната последица бизнесът да повишава цените, като по този начин подхранва инфлацията.
Повишаването на минималната работна заплата вероятно ще доведе до увеличаване на заплатите в цялата страна, като по този начин значително ще увеличи оперативните разходи за компаниите, които след това ще увеличат цените на продуктите и услугите.
Dano da stane 1000