Еврото е официалната валута на 20-те страни от Европейския съюз, които членуват в еврозоната. Някои държави от ЕС все още не отговарят на критериите за присъединяване към еврозоната, както е България.
Еврото е единственото законно платежно средство в Европейския съюз. В отсъствието на конкретно споразумение относно платежните средства, кредиторите са задължени да приемат плащане в евро.
България е член на ЕС, но не и на еврозоната. Присъединяването ѝ към нея е задължително, но не е обвързано със срок. Точната дата зависи от присъединяването към Европейския валутен механизъм, т. нар. чакалня на еврозоната. Очаква се дотогава страната ни да запази фиксирания обменен курс на лева. Целевата дата за приемане на еврото е 1 януари 2025г.
По този повод пред Искра.бг коментар направи икономистът Румен Гълъбинов:
„Въвеждането на еврото е логична стъпка от гледна точка на факта, че България има валутен борд с фиксиран валутен курс повече от 25 години. България има фиксиран обменен курс на лева към еврото и не би било проблем да оперираме и с двете валути още преди реалното присъединяване към еврозоната.“
„Някои сектори на българската икономика отдавна работят с еврото. От доста време цените на недвижимите имоти и други ценни активи в България се определят предимно в евро. Голяма част от износа на България е за страни от еврозоната, където плащанията са предимно в евро“, подчерта икономистът.
За него приемането на еврото изглежда естествено за България, тъй като единната валута вече е добре интегрирана.
Припомняме ви, че на 17 февруари 2023 г. бившият служебният финансов министър Росица Велкова обявява, че приемането на еврото се отлага за 1 януари 2025 г. Причините са високата инфлация и несъвместимото българско законодателство с това на ЕЦБ. Неуспехът се дължи на продължаващата война в Украйна, водеща до покачване на цените в цяла Европа, както и на бурната политическа обстановка в България – провеждане на пети парламентарни избори в рамките на две години, и липсата на парламент.