Икономист пред Искра.бг: Влизането в еврозоната и Шенген е една свобода за придвижване на хора, стоки и пари

0
291
Евро, пари
Евро, пари. Снимка: Pixabay

Икономистът Румен Гълъбинов представя своята гледна точка пред Искра.бг за текущата ситуация относно приемането на България в еврозоната и Шенгенското пространство. Според него те предоставят ценна перспектива за предстоящите промени в страната.

По думите му се запазват очакванията България да стане член на еврозоната от 1 януари 2025 г. Той подчертава обаче:

„Дата да влезем в еврозона 1 януари 2025 година не е променяна засега и официално тя остава, като трябва да видим какъв ще бъде Конвергентният доклад. Не е изключено да е и1 юли 2025 година.“

Икономистът не изключва възможността за промяна на тази дата, което подчертава несигурността и важността на предстоящите оценки за конвергенцията на страната.

В контекста на политическата ситуация у нас Гълъбинов посочи важността на политическата стабилност и продължаването на политиките за изпълнение на Маастрихтските критерии, дори и при наличието на служебно правителство.

„Относно политическия живот изборите така или иначе ще се състоят, междувременно ще имаме служебно временно правителство. Смяната на финансовия министър няма да повлияе на икономиката и на бюджета. Не виждам такива рискове. Имаме бюджет и има макрорамка за следващите 3 години, съответно на есен тази година ще се обсъжда бюджета за следващата година. Приемственост винаги е имало“, обясни той, подчертавайки нуждата от приемственост във финансовата политика. Освен еврозоната Гълъбинов изтъква значимостта на присъединяването към Шенген за България. Икономистът подчерта:

„Ползите са многократно изтъквани. Това е една свобода за придвижване на хора, стоки, пари, капитали и т.н. Това са неща, които улесняват, както пазарната икономика, така й конкуренцията в общата европейска икономика. България може да има само преимущества, като влезе в Шенген, тъй като влизаме в ядрото на Европейския съюз.“

Икономистът коментира как това членство ще улесни икономическата интеграция и пазарната конкуренция в Европейския съюз. Спекулациите около въвеждането на еврото е един от аспектите, които Гълъбинов разглежда с особено внимание:

„Еврото е фиксирано към лева и лева съответно към еврото, вече 25 години. т.е. ние имаме ситуация, която сме във валутен борд с фиксиран курс и от това досега не са произтекли негативни последствия, от гледна точка на валутен риск. Няма риск за гражданите. При некоректни търговски практики трябва да има работещи регулатори и работеща държава, която да го съблюдава това, защото към момента пак има варианти някой да вдига цените си на определена стока/услуга двойно или тройно, съответно ако е неоснователно, може да бъде санкциониран дори в момента.“

Румен Гълъбонов отхвърли опасенията за негативни последствия от преминаването към европейската валута. Той подчерта важността за стабилност, предвидимост и стратегическото планиране в процеса на интеграция в еврозоната и Шенген.

България стъпва твърдо към еврозоната: Одобрено е ключово споразумение с ЕК

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments