През тази година ще имаме четири бюджета, заяви главният икономист Любомир Костов от КНСБ. По думите му издръжката на едно домакинство нараства много, отколкото преди. Той е притеснен за ролята на сегашното правителство, защото се говори как доходите трябва да се увеличат, а това не се случва. Според икономистът минималната заплата от 710 лева не е достатъчна, защото инфлацията набира сила. Той коментира пред „NOVA“:
„2/3 от хората не получават средна работна заплата. По този същия начин 2/3 от гражданите – личната им инфлация е двойна, защото те потребяват стоки и услуги, които нарастват много повече и реалната им покупателна способност намалява, защото доходите не растат.”
Експертът е категоричен, че в Бюджет 2022 няма политика по доходите, с изключение на минималната заплата. По думите му ръстът на минималната заплата е недостатъчна, защото не покрива 50% от средната заплата в страната. Според него няма как със сегашните доходи да покрием инфлацията и добави:
„За първи път от 10 години българският работник на минимална заплата загуби реална покупателна способност.”
Икономистът смята, че не е нужно да се гонят европейски стойности във възнагражденията, а да се компенсират загубите. По думите му в бюджетната сфера не е заложени средства за ръст на заплатите, освен на учителите. Той подчерта, че от КНСБ имат много критики към държавната сметка за 2021 година. Причината за това е, че работещите българи трябва да получават над 1 400 лева брутна заплата, за да живеят нормално. Костов заяви:
„Според данни на НОИ около 2/3 от хората не получават тези пари. Най-ниската заплата у нас е в Благоевград, а най-висока е в София.”