Приемането на еврото няма директно да се отрази на инфлацията, заяви икономистът проф. Красимир Петров. Той припомни, че България ще го приеме без преходен период от 1 януари 2024 година. Проф. Петров коментира пред „Bulgaria ON AIR“:
„Няма да има съществен ефект, след като сме във валутен борд вече толкова много години. Не би трябвало да има съществени сътресения, ще има технически моменти, свързани с прехвърляне на цени и внасяне, но това не би трябвало да е съществен проблем за икономиката„.
Икономистът посочи, че инфлационните промени идват от всичките видове харчове, бюджетни дефицити и помощи, които се дават за бизнеса. Според него влияние оказва и кредитна експанзия на търговските банки. Проф. Петров обясни, че всички имоти са с изкуствено надути цени, които рано или късно ще се „приземяват“ и допълни:
„Отново имаме тройно надценени жилища. Имаме бясно строителство. Имаме мания, хората в момента купуват безумно в отчаяние да не изпуснат влака.„
Според експерта хората погрешно разсъждават, че не е правилно да се дават пари за наем на жилище, а трябва задължително да е тяхно. По думите му това мислене е погрешно, защото след определен период тези имоти могат да са много по евтини. Проф. Петров съветва хората да плащат за наем и междувременно да спестяват в злато и сребро и обясни:
„Жилищата са адски надценени, а златото е подценено. Наемът дава фундаментална гъвкавост. Като цяло опитът на вековете показва, е изгодно да се купува тогава, когато ипотеката е наполовина на наема, т.е. когато наемът е двойно по-скъп от ипотеката.“