Според Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика /ИПИ/, България е много близо до приемането на еврото като национална валута, въпреки текущата политическа нестабилност. Той отбеляза, че вероятно икономиката на страната ще изпълни ценовия критерий до дни.
„Средногодишната инфлация в България ще бъде около 2,5-2,6%, което е в съответствие с изискванията за приемане на еврото“, прогнозира икономистът пред „БНР“. Ганев коментира и текущата ситуация около удължителния закон, който регулира разходите на държавата поради липсата на редовен бюджет за 2025 година. Според него, този закон вече функционира и предотвратява ощетяване на различни обществени групи.
Един от решените въпроси е минималната пенсия, която беше увеличена с цел да няма ощетени пенсионери. Въпреки това, остават нерешени въпроси като минималната заплата за държавните служители, която засяга около 100 000 души. Ганев подчерта, че 10% увеличение на заплатите в държавната администрация няма как да се случи при сегашния бюджет. За учителите увеличението е договорено неформално, но други сектори като МВР и МО остават с висящи въпроси.
Икономистът предупреждава, че ако действието на удължителния закон продължи, това ще доведе до голяма несигурност в управлението на публичните финанси.
„Инвестициите ще страдат в този сценарий, а ръчното управление на бюджета затруднява планирането на разходите,“ категоричен е Ганев. Според него България има реален шанс да премине към еврото от 1 януари догодина, ако страната изпълни всички критерии в срок. Въпреки предизвикателствата, предстоящите икономически реформи и промените в публичните разходи ще играят ключова роля в процеса.
Въпреки политическите и икономически трудности, преходът към еврото остава постижима цел, която ще донесе дългосрочни ползи за страната.
Три месеца стабилност? Парламентът разисква важни промени в бюджета
[…] Икономист прогнозира: До месеци ще плащаме в евро […]