Икономист Стоян Панчев: Ще имаме още едно увеличаване на цените

Политическата нестабилност в България пречи на стратегическото планиране и може да доведе до по-висока инфлация и свръхдефицит, предупреждава икономистът Стоян Панчев

1
148
Магазин
Магазин. Снимка: Pixabay

„Политическата нестабилност в България няма да се отрази директно на икономиката в краткосрочен план, но тя сериозно възпрепятства възможността за дългосрочно стратегическо планиране.“

Това заяви икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев пред „БНР“.

„Икономиката върви без намесата на политиците, но някои от проблемите, които така или иначе съпровождат целия свят стопански, получават нулево внимание в България. Всички са фокусирани върху политическия въпрос“, коментира Панчев. Според него текущата ситуация, в която се намират българската, европейската и световната икономика, изисква сериозно внимание и планиране, което обаче остава на заден план заради политическите сътресения.

От април насам инфлацията в страната, макар и бавно, продължава да нараства, като последните данни показват ускорение на месечната инфлация над 1%.

„Прогнозата за забавяне на инфлацията може да се окаже не съвсем правилна“, подчертава икономистът. Той също така отбелязва, че в България лихвените проценти остават твърде ниски, което влияе негативно на определени сектори в икономиката.

„Навсякъде в Европа има повишаване на лихвите, нормализиране или индексиране надолу на цените на жилищата, което в България не се е случило. Това е един от проблемите, които няма да бъдат отразени и ще останат встрани от вниманието на властта“, казва Панчев. Той е категоричен, че тези въпроси са от критично значение за повечето българи, но остават на заден план в условията на политическа нестабилност.

Икономистът прогнозира икономически ръст от около 2% за тази година, въпреки че по-голямото увеличение на доходите води до високо потребление, което може да предотврати забавяне на растежа на БВП. „Тази година вероятно няма да се усети някакво особено забавяне на ръста на БВП, но това са неща, които може би ще се случат в следващите години,“ предупреждава Панчев.

Той също така прави дългосрочна прогноза за следващите 10 години, в която очаква нови епизоди на по-висока инфлация, породени от големите структурни проблеми в световната икономика.

„Най-големият проблем, който е близо до нас, е дълговете, натрупани в цялата еврозона, които ще трябва да бъдат монетизирани чрез по-високо парично предлагане или създаване на нови пари, което често води до скок в цените“, обяснява той.

Относно еврозоната Панчев отбелязва, че въпреки по-ниската инфлация, България продължава да не изпълнява инфлационния критерий и прогнозира приемането на еврото у нас не по-рано от 2-3 години.

„Последното нещо, което ѝ трябва на една страна, е в този момент да си смени валутата и да премахне валутния борд“, коментира икономистът.

Икономистът също така изрази опасения относно възможността България да влезе в процедура по свръхдефицит от страна на Европейската комисия, поради дефицит над 3%, който може да се формира до края на годината.

„Имаме информация, че може да се окаже, че България изпълнява критерия за свръхдефицит“, заключва Панчев, като предупреждава за потенциалните рискове за страната в близко бъдеще.

Да пазим планината и природата чиста: Вижте как да се включите в кампанията

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments