Най-важният проблем при бюджетирането е какви политики стоят зад извършените разходи. В Бюджет 2021 г. не се акцентира достатъчно върху ефективността на харчовете и на постигането на определени цели на политиката. Вместо да се търси целенасочен ефект и да се борят проблемите, се тръгва по лесния начин – по 50 лева за пенсии, семейни помощи за деца за всички и подобни. Това коментира икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов пред „БНР“. Той твърди, че това е политика на доходите и с цената на голям дефицит в бюджета.
Богданов заяви, че привидно бюджетът включва големи дефицити в година на криза, „но маскира факта, че правителството е обявило за временни едни мерки и като че ли след това те ще изчезнат, но това изглежда политически много трудно“. Според него въпросът се крие в това, че когато шоковото събитие отмине, трябва да се има ясна идея как да се възстанови стабилността на публичните финанси. И посочи:
„Нямаме визия за стимули по отношение на инвестициите и създаването на работни места.“
Влязохме в COVID кризата като държавата с втория най-нисък дълг в Европейския съюз, посочи икономистът. Според него обаче това няма да ни помага вечно и прогнозира, че влизаме в ситуация, в която за 4 години ще имаме доста сериозен натрупан дефицит и нов дълг.
„Това ни даде възможност тази година без проблеми да финансираме кризисния дефицит, но оттам насетне ще зависи какво правят следващите министри на финансите“, обясни Богданов.