Високият ръст на инфлацията, който вече достигнахме, произтича от много фактори. Причините са както вътрешни, така и външни. Основен фактор са високите цени на енергийните ресурси и сериозното им увеличение, което се прехвърли и върху цената на хранителните продукти. Темата коментира икономистът Юлиан Войнов.
В ефира на „Bulgaria ON AIR“ той каза още, че след като сме влезли в „едно плато“, което по всяка вероятност ще се задържи 1-2 месеца. Възможно е в края на 2022 година да започнем да забелязваме „леко забавяне на инфлационния натиск“.
Икономистът Михаил Кръстев смята, че основни причини, довели до обезценяването, са европейските централни банки – както в Европа, така и в САЩ.
Засилена е била политиката на паричното предлагане по време на пандемията от COVID-19, добави той. По негови думи страната ни е правила опити да копира подобен подход чрез социално плащане. Влезем ли в осезаема рецесия инфлацията ще се ограничи, тъй като ще се ограничи и потреблението.
Войнов вярва, че една немалка част от бизнеса е печеливша в сегашната ситуация. Той е защитен от гледна точка на електричеството. Въпросът, който възниква обаче, е дали държавата трябва да съсредоточи усилията си да подпомага всички бизнеси или само онези, които са най-затруднени.
Невъзможно е да се справим с бюджета, заложен за годината, категоричен е Кръстев. Причината според него се корени в това, че няма достатъчно приходи, те са едва 47% при заложена инфлация от 4,5 на 100. Според него данните са много по-обезпокоителни от тези, които обявяват от НСИ.
Юлиан Войнов смята, че на този етап не е редно да се предприемат сериозни инвестиции и да се взимат кредити. Не е изключено да станем свидетели на „намаляване на сделките, ако говорим за недвижимите имоти“.