Икономисти определиха като популистко решението на депутатите майчинството през втората година да бъде увеличено от 380 на 650 лева. Според тях тази стъпка не стимулира родителите да отглеждат повече деца. С това решение се получава и парадокс – в по-бедните региони на страната жени ще получават повече докато са в майчинство, отколкото ако работят, обяви Зорница Славова.
Тя изнесе данни, според които ако се сравни средната работна заплата за жените в 10 области на страната, то сега те ще взимат повече докато отглеждат своите деца. Във всички 28 области на България майчинството ще бъде над 90% от заплатата. Това важи например за Благоевград и Видин, предаде „БНР“.
Икономистите са на мнение, че увеличаването на майчинството не решава реалните проблеми на семействата. Според тях те не са по времето докато детето се отглежда вкъщи, а след този период.
Експертите са на мнение, че хората биха имали деца, тогава когато се почувстват сигурни през цялото време. Не само през първата и втората година.
Така се оказва, че са нужни реформи в образованието и здравеопазването. А освен това в големите градове има проблеми с намирането на места за децата в детските градини. В малките пък това се случва, когато става въпрос за намирането на работа.