Държавата има намерени да закупи над 1 милион тона пшеница, както и слънчоглед и царевица. Те ще бъдат добавени към наличните в резерва над 300 хиляди тона. За целта са осигурени 1,1 милиарда лева, които ще бъдат предоставени на Министерството на земеделието.
Пред „БНР“ темата коментира Илия Проданов, който е зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България. Той обясни, че тази година има много добра реколта, но в същото време капацитетът за износ не бил толкова голям.
В страната ни в момента имало 3 милиона тона пшеница. Една част от тях е в самите зърнопроизводители, но има количества и в търговците и в техните складове. Така зърно в България има за следващите около 2 години. След 3 месеца пък ни очаква нова реколта, която ще бъде около 5 милиона тона и половина и то в песимистичния вариант.
Самият процес на изкупуване на страна на държавата все още не е започнал. Засега всичко е само на думи, подчерта Проданов. Той каза, че са разбрали точните параметри на сделката в Комисията по земеделието. Но заседанието било засекретено.
Така производителите не знаели дали има реално търговия от страна на държавата, както и на каква цена тя изкупува, какви са условията за доставка и къде ще се съхранява това зърно.
Проданов подчерта, че няма абсолютно нищо лошо държавата да закупи това зърно, щом е взето такова решение. Но това трябва да се случва на пазарни цени. Той подчерта, че ако държавата се намеси при образуването на цените, тогава те ще продават на загуба.